Senát schválil větší ochranu turistů při karetních transakcích

Praha 11. května (ČTK) - Klienti bank budou zřejmě více chráněni při platbách kartou v zahraničí na dovolené nebo při výběrech peněz z bankomatů, pokud tyto transakce doprovází směna měn, takzvaná dynamická konverze (DCC).

Česká tisková kancelář
Foto: Fotolia

Počítá s tím novela zákona o platebním styku, kterou dnes téměř jednomyslně schválil Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident.

Na poskytování služby prostřednictvím bankomatů bude dohlížet Česká národní banka, v případě obchodníků Česká obchodní inspekce, řekl senátorům ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Takovéto transakce bývají v současné době pro klienty nevýhodné. Nové opatření má klienty chránit před nevýhodnými kurzy, účinnosti má nabýt k letošnímu 1. červenci.

Dynamická konverze (DCC) spočívá v okamžitém převodu účtované částky na měnu, ve které je veden bankovní účet klienta. Nabízí tak úhradu transakce přímo v českých korunách, nikoliv v měně dané země.

Změna zákona znamená, že pokud zákazníci zaplatí například v německém platebním terminálu kartou nebo budou v tamním bankomatu vybírat eura, nebude jim jakožto držitelům bankovního účtu v českých korunách účtována částka v eurech, ale právě v českých korunách.

Nově má platit povinnost informovat klienta ještě před transakcí jako o použitém směnném kurzu, tak o úplatě za tuto službu. Pokud to neudělá, pak obchodníkovi nebude náležet úplata za tuto službu.

Předkládaná novela zavádí licencování provozovatelů nezávislých bankomatů poskytujících službu dynamické konverze s možností takovou licenci odejmout. Zároveň zavádí veřejnoprávní sankce za porušování informační povinnosti při poskytování služby DCC. Osoby, které budou poskytovat tuto službu prostřednictvím bankomatu, budou tedy podle ministerstva financí nově licencovaným subjektem ze strany České národní banky.

Další změnou je úprava ustanovení týkající se povinnosti úvěrových institucí vést platební účty takzvaným nebankovním poskytovatelům platebních služeb. Tato povinnost je zachována, nicméně úvěrové instituce budou moci odmítnout otevření takového účtu či od smlouvy o účtu odstoupit pouze tehdy, budou-li pro to mít objektivní, nediskriminační a přiměřený důvod. Porušení povinností bude veřejnoprávně sankcionováno, uvedlo ministerstvo.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články