V Plzni soudí bývalé manažery Škody JS, dle žalobce zavinili škody za stamiliony
Plzeň 10. srpna (ČTK) - Až desetileté vězení hrozí pětici bývalých vysokých manažerů společnosti Škoda JS, kteří stanuli u Krajského soudu v Plzni.
Státní zástupce je obžaloval ze zpronevěry a zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby. V letech 2008 až 2014 podle spisu podepsali smlouvy na poradenství s firmami, které Škodě JS měly pomoci uspět na ukrajinském trhu při dodávkách technologií do čtyř tamních jaderných elektráren. Ve skutečnosti ale bylo podle žalobce smyslem těchto smluv vyvést ze Škody JS peníze. Společnosti podle obžaloby Škodě JS nepomohly, přesto dostaly procenta ze zakázek. Obžalovaní způsobili škodu za víc než 279 milionů korun a o dalších víc než 55 milionů korun krátili daně, uvedl státní zástupce při víc než dvouhodinovém čtení obžaloby.
Obžalobě čelí bývalý generální ředitel Miroslav Fiala, bývalí obchodní ředitelé, manažeři a členové představenstva Jiří Demiš, Milan Kohout, Peter Ľuptáčik a Miloslav Provod. Podle obžaloby se různou měrou podíleli v několika případech v průběhu let na vyvedení peněz ze Škody JS do zahraničních obchodních společností se sídly v Panamě, Dominice, na Kypru a ve Velké Británii. Tyto firmy měly pomoci Škodě JS podpořit a zprostředkovat kontrakty na Ukrajině, obvinění ale podle žalobce věděli, že firmy jim nemohou dodat prospěšné dokumenty a zajistit náležité plnění smluv. Peníze vyplacené těmto firmám navíc obžalovaní zanesli do nákladů firmy, čímž stát přišel na daních celkem o víc než 55 milionů korun, uvedl státní zástupce.
Až na bývalého ředitele Fialu se soudu účastnili všichni obžalovaní. Jiří Demiš, jemuž žalobce připisuje podíl na způsobení škod za víc než 90 milionů korun, jakoukoliv vinu a způsobení škody rozhodně odmítl. Ve Škodě JS pracoval jako ředitel pro prodej a marketing, z firmy odešel na konci roku 2009. Smlouvy na poradenské služby podle něj jednomyslně řádně schválilo představenstvo firmy. Spolupráci se zprostředkovatelskou firmou Bradcrest z Panamy, kterou z pozice své funkce spolupodepsal, považuje za prospěšnou a úspěšnou.
Ukrajina byla podle Demiše pro Škodu JS zcela klíčový trh, obchodní zájmy a dobré kontakty tam měly i konkurenční ruské firmy. “Potřebovali jsme proto někoho, kdo se bude orientovat na tamním trhu, na tamním poli,” řekl Demiš u soudu. Smlouvu se zprostředkovatelem proto považoval za smysluplnou, potřebnou a užitečnou. Obžaloba ale tvrdí, že dokumenty, které Bradcrest Škodě JS poskytla, neobsahovaly nic užitečného či využitelného.
Demiš s tím nesouhlasil. Uvedl například, že obžaloba vychází z dokumentů, které jsou špatně přeložené. Překladatel z ruštiny si spletl nabídku s objednávkou a nepochopil dokument zákazníka, uvedl Demiš. Škoda JS podle něj dostala od zprostředkovatelské firmy například dokumenty elektrárny, jaké zboží bude potřebovat v budoucnu nakoupit, jaké zboží s dlouhou dobou dodávky bude potřebovat a podobně. “To bylo pro Škodu JS zcela určitě potřebné a užitečné,” zdůraznil Demiš.
Zástupce poškozené Škody JS u soudu uvedl, že se firma z procesní opatrnosti v případě uznání viny obžalovaných připojuje s nárokem na náhradu škody. Zároveň ale řekl, že služby poradenských firem Škoda JS využívala a využívá a že byly na Ukrajině potřebné a nutné.
Na sklonku roku 2014 provedli ve firmě razii policisté. Došli si pro listiny, jejichž zajištění si vyžádaly švýcarské justiční orgány. Švýcarský soud loni odsoudil v nepřítomnosti ukrajinského oligarchu a bývalého poslance Mykolu Martynenka za praní špinavých peněz. Martynenko podle soudu za úplatek zprostředkoval společnosti Škoda JS kontrakty s ukrajinským státním provozovatelem jaderných elektráren, firmou Energoatom. Martynenko, který zasedal v ukrajinském parlamentu za stranu Lidová fronta někdejšího premiéra Arsenije Jaceňuka, by si měl ve vězení odpykat roční trest, zbylých 16 měsíců mu soud uložil podmínečně. Proti rozsudku se odvolal. Podle soudu Martynenko a další muž skrze švýcarskou banku a firmu registrovanou v Panamě “vyprali” úplatky ve výši 2,8 milionů eur (téměř 75 milionů Kč). Peníze získal podle švýcarského soudu Martynenko za to, že společnosti Škoda JS zprostředkoval bez výběrového řízení zakázky s ukrajinským státním provozovatelem jaderných elektráren, firmou Energoatom.
Další články
Právnička Kostolanská se složením slibu ujala funkce veřejné ochránkyně práv
Dosavadní právnička kanceláře ombudsmana Eva Kostolanská se složením slibu do rukou předsedy Sněmovny Tomia Okamury (SPD) ujala funkce veřejné ochránkyně práv. Nahradila v ní Stanislava Křečka.
Senát zpřísnil podmínky pro vládní zvyšování výdajů nad schválený rámec
Praha 17. června (ČTK) - Podmínky pro možnost vlády zvyšovat výdaje státu nad schválený rozpočtový rámec by měly být podle Senátu přísnější. Horní parlamentní komora kvůli tomu dnes upravila spornou novelu o veřejných rozpočtech, kterou tak bude muset znovu projednat Sněmovna.
Brno neuspělo s ústavní stížností kvůli zrušené části územního plánu
Brno 17. června (ČTK) - Brno neuspělo s ústavní stížností proti verdiktu Nejvyššího správního soudu (NSS), který zrušil část územního plánu města. Upravovala využití území za Lužánkami. Město se nevypořádalo s podrobnými námitkami muže ze sousedství. Územní plán před soudním zásahem umožňoval smíšenou obytnou zástavbu s maximální přípustnou výškou 22 metrů.
Odškodnění za tříhodinové zpoždění letu zůstane, dohodli se zástupci EP a států
Štrasburk 15. června (zvláštní zpravodaj ČTK) - Právo cestujících v EU na finanční kompenzaci při více než tříhodinovém zpoždění letů zřejmě zůstane zachováno. Zástupci Evropského parlamentu (EP) a členských států dnes dospěli k předběžné dohodě stran ochrany práv cestujících v letecké dopravě. Jde o první aktualizaci těchto pravidel od roku 2004, uvedl EP v dnešní tiskové zprávě.
Senátoři navrhli Ústavnímu soudu, aby zrušil vyhlášku o záplavových územích
Brno 12. června (ČTK) - Skupina senátorů navrhla Ústavnímu soudu (ÚS), aby zrušil vyhlášku o záplavových územích. Tvrdí, že ministerstvo životního prostředí při vydání vyhlášky překročilo zákonné zmocnění a že pravidla nepřípustně zasahují do vlastnických práv i do práva podnikat.



