Vláda vstoupí do řízení ohledně loňského zvýšení daní

Vláda se jako vedlejší účastník připojí k řízení před Ústavním soudem, který bude zkoumat loňskou novelu daňových zákonů. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) před včerejším jednáním doporučila, aby se vláda řízení zúčastnila a aby prosazovala zamítnutí návrhu části opozičních poslanců na zrušení novely.

ČTK Česká tisková kancelář

Na Ústavní soud se koncem loňského roku obrátilo 41 poslanců v čele s Markem Bendou (ODS), kteří kritizují proceduru přijetí novely. Vadí jim také některá její ustanovení, jež pokládají za neústavní - konkrétně zdanění části technických rezerv pojišťoven a také výher z loterií.

Skupina zákonodárců tvrdí, že při přijímání novely byl porušen princip ochrany parlamentní menšiny, respektive subjektivních ústavních práv poslanců na řádný a nerušený výkon jejich funkce. V době, kdy schůzi řídil místopředseda dolní komory Vojtěch Filip (KSČM), byla rozprava k novele uzavřena, aniž opoziční poslanec Miroslav Kalousek (TOP 09) dokončil své vystoupení a aniž mohlo vystoupit dalších 25 přihlášených poslanců.

"Vládní většina (ANO, ČSSD a podporující KSČM) zvolila způsob projednání tak, aby bylo projednání ukončeno a prosazeno schválení napadeného zákona v Poslanecké sněmovně i za cenu omezení práv opozice a jednotlivých poslanců vystoupit ve třetím čtení," stojí v návrhu.

Podle kritiků navíc novela působí zpětně, čímž zasahuje do právní jistoty. Některá její ustanovení také podle nich nerespektují princip rovnosti a zákaz diskriminace a nepřiměřeným způsobem zasahují do práva vlastnit majetek i do práva podnikat.

Jedenačtyřicet poslanců tak usiluje o zrušení novely jako celku. Pokud by jim Ústavní soud nevyhověl, alternativně navrhli zrušení alespoň některých ustanovení. Zdanění technických rezerv pojišťoven bude mít podle nich v některých případech tzv. rdousící efekt a bude způsobovat diskriminaci jak proti jiným odvětvím, tak mezi jednotlivými pojišťovnami. Novela také podle kritiků vytváří nerovnost ve zdanění výher z hazardních her, a to v neprospěch loterií a tombol. Zdaňuje totiž jednorázově celý příjem z každé výhry nad milion korun, zatímco v případě ostatních her lze od daňového základu odečíst vklady.

Pro schválení daňového balíčku zvedlo ve Sněmovně ruku 96 poslanců ANO, ČSSD a KSČM. Poslanci ODS a TOP 09 opustili před hlasováním jednací sál, nehlasovali ani poslanci KDU-ČSL.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři