Obsah zkoušky jako osobní údaj

Písemné odpovědi při zkoušce představují osobní údaje, konstatoval Evropský soudní dvůr ve věci C-434/16. Podle evropského soudu obsah odpovědí studenta odráží úroveň znalostí a schopností v dané oblasti, jakož i případné myšlenkové pochody, úsudek a kritické myšlení. To představuje informace, které jsou citlivé, spadají do soukromé sféry a měly by být chráněny.

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
Právo vyjádřit se ke všem prováděným důkazům
Foto: Fotolia

V dané věci se jednalo o žádost zkoušeného, aby mu byly poskytnuty veškeré údaje, které o něm příslušná zkušební instituce eviduje, včetně jeho vlastních odpovědí na zkouškové otázky a poznámky komisaře k nim. Komisař byl toho názoru, že mu tyto informace poskytnout nemusí, neboť nejde o osobní údaje. Naopak podle Evropského soudního dvora o osobní údaje jde a dotyčný má právo nejen na jejich poskytnutí, ale také jejich případnou opravu či výmaz, jak umožňuje směrnice o ochraně osobních údajů (shodně nyní i GDPR).

Na druhou stranu, tento judikát lze využít jako odůvodnění, proč obsah zkoušky nelze poskytnout na žádost podle informačního zákona. Písemné odpovědi uvedené zkoušeným při odborné zkoušce a případné korekturní poznámky zkoušejícího totiž představují osobní údaje, které lze poskytnout pouze se souhlasem subjektu těchto údajů.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články