Obsah zkoušky jako osobní údaj

Písemné odpovědi při zkoušce představují osobní údaje, konstatoval Evropský soudní dvůr ve věci C-434/16. Podle evropského soudu obsah odpovědí studenta odráží úroveň znalostí a schopností v dané oblasti, jakož i případné myšlenkové pochody, úsudek a kritické myšlení. To představuje informace, které jsou citlivé, spadají do soukromé sféry a měly by být chráněny.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Eliášek

právník-analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

V dané věci se jednalo o žádost zkoušeného, aby mu byly poskytnuty veškeré údaje, které o něm příslušná zkušební instituce eviduje, včetně jeho vlastních odpovědí na zkouškové otázky a poznámky komisaře k nim. Komisař byl toho názoru, že mu tyto informace poskytnout nemusí, neboť nejde o osobní údaje. Naopak podle Evropského soudního dvora o osobní údaje jde a dotyčný má právo nejen na jejich poskytnutí, ale také jejich případnou opravu či výmaz, jak umožňuje směrnice o ochraně osobních údajů (shodně nyní i GDPR).

Na druhou stranu, tento judikát lze využít jako odůvodnění, proč obsah zkoušky nelze poskytnout na žádost podle informačního zákona. Písemné odpovědi uvedené zkoušeným při odborné zkoušce a případné korekturní poznámky zkoušejícího totiž představují osobní údaje, které lze poskytnout pouze se souhlasem subjektu těchto údajů.

Celý text judikátu si můžete přečíst zde

ochrana osobních údajů

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články