Právní poradna logo

Daň z nemovitých věcí v případě práva stavby

Datum:04. 06. 2021 v 07:46
Poslední aktivita:04. 06. 2021 v 07:47
Zhlédnuto:3100x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Vlastník pozemku pan Novák zřídil právo stavby (rodinného domu) na tomto pozemku panu Dvořákovi, který je stavebníkem. Pozemek má výměru 1 000 m2, stavba rodinného domu bude mít dle stavebního povolení zastavěnou plochu 300 m2. Smlouva o zřízení práva stavby byla uzavřena dne 10. 12. 2020. Právní účinky vkladu vlastnického práva do katastru nemovitostí byly dne 14. 12. 2020. Zápis vlastnického práva do katastru nemovitostí byl proveden až dne 17. 2. 2021. Kdo bude poplatníkem daně a jakým způsobem bude pozemek zdaněn? V jaké lhůtě je poplatník povinen podat daňové přiznání?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Skutečnost, že je k celému pozemku v katastru zapsáno právo stavby, je rozhodující pro stanovení osoby poplatníka, jímž podle ustanovení § 3 odst. 2 písm. e) zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitých věcí, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon") je stavebník, tj. pan Dvořák. Podle shora uvedeného ustanovení je poplatníkem daně z pozemků, jde-li o pozemek zatížený právem stavby, stavebník. Pan Dvořák v daňovém přiznání uvede odpovídající část pozemku jako pozemek stavební (300 m2) a zbývající část pozemku podle druhu pozemku evidovaného v katastru nemovitostí (700 m2).

Stavebním pozemkem se podle § 6 odst. 3 zákona rozumí zdanitelnou stavbou nezastavěný pozemek určený k zastavění zdanitelnou stavbou, která byla ohlášena nebo na kterou bylo vydáno stavební povolení nebo společné povolení, kterým se stavba umisťuje a povoluje nebo která bude prováděna na základě certifikátu autorizovaného inspektora anebo na základě veřejnoprávní smlouvy, a to v rozsahu výměry pozemku v m2 odpovídající zastavěné ploše nadzemní části zdanitelné stavby. Stavebním pozemkem není pozemek určený k zastavění zdanitelnou stavbou, která bude osvobozena podle § 9 odst. 1 písm. i) nebo j) zákona. Pozemek přestane být stavebním pozemkem, pokud se zdanitelná stavba nebo všechny jednotky v ní stanou předmětem daně ze staveb a jednotek, nebo pokud ohlášení nebo stavební povolení nebo společné povolení, kterým se stavba umisťuje a povoluje, pozbude platnosti nebo posouzení autorizovaným inspektorem pozbude účinků anebo zaniknou účinky veřejnoprávní smlouvy.

Pan Dvořák má povinnost podat daňové přiznání ve lhůtě podle § 13a odst. 11 zákona, tj. 31. 5. 2021. Podle výše uvedeného ustanovení nebylo-li do 31. prosince roku, ve kterém byl podán návrh na vklad práva vlastnického do katastru nemovitostí, kterým toto právo vzniká, rozhodnuto o jeho povolení, je poplatník povinen za nemovitou věc, která byla předmětem vkladu práva vlastnického podat daňové přiznání nejpozději do konce třetího kalendářního měsíce následujícího po kalendářním měsíci, v němž byl zapsán vklad práva vlastnického do katastru nemovitostí. Daňové přiznání poplatník podává na zdaňovací období následující po roce, v němž vznikly právní účinky vkladu. Povinnost podat daňové přiznání nevzniká, pokud daňové přiznání za nemovitost podal současný společný zástupce nebo společný zmocněnec.

Podle § 1242 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů, je právo stavby věc nemovitá. Stavba vyhovující právu stavby je jeho součástí, ale také podléhá ustanovením o nemovitých věcech. Právo stavby zřízené smlouvou vzniká zápisem do katastru nemovitostí. V případě aplikace § 13a odst. 11 zákona ve vztahu k právu stavby zřízeném smlouvou je třeba vycházet z účelu a smyslu předmětného ustanovení, proto pro tyto případy vzniku práva stavby lze akceptovat speciální lhůtu pro podání daňového přiznání dle § 13a odst. 11 zákona.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.