Právní poradna logo

Fasáda a podlahy lodžie v panelovém domě

Datum:13. 07. 2021 v 09:01
Poslední aktivita:30. 07. 2021 v 09:28
Zhlédnuto:9179x
0

Dobrý den, obracím se na Vás o názor na problém vzniklý při návrhu výboru Svj v našem domě. Výbor předložil návrh, že se bude zabývat vzhledem budovy a opravy podlah na lodžiích, která je nutná dříve než se započne vlastní fasáda. Aby jsme jako výbor mohli začít s výběrem realizační firmy je nutné, aby jsme měli jasno ve správném použití prostředku z FO. I když informace sice nějaké máme požádám Vás o Váš názor. Takže na úvod náš dům deset pater 54 byt. jednotek. Dům má u každé jednotky a místnosti lodžii přístupnou z bytu. Pouze přízemní byty tyto lodžie nemají. A to je ten problém, spodní byty argumentují, že z FO, kam také přispívají, se budou dělat prostory, které oni nemají a tudíž nechtějí, abychom použili prostředky z FO na fasádu a opravu podlahy v lodžiích. Respektive jsou ochotni nám dát souhlas, pokud jim bude vyplacena refundace či přerušeno placení příspěvku do FO na několik let podle ceny realizovaných prací. Podle prohlášení vlastníka při prodeji jsou tyto prostory uvedeny jako podlahová plocha bytu a tudíž tito lidé mající lodžie platí do FO i z těchto prostor. Podle dostupných informací jsem pochopil, že toto bylo trochu nešťastné, když se tyto byty prodávaly a měly být uvedeny spíše jako prostory společných částí domu. Určitě by šlo změnit prohlášení, ovšem k tomu je zapotřebí 100% souhlas a to bych nezískal od 4 bytů. Jak jsem se zmínil, jisté názory na věc mám, ale jako názor vybrat v hotovosti od lidí peníze na fasádu mi přijde jednak hloupé a nereálné. Celá věc, jak se na ni já osobně dívám, mě přijde, že nikdo dříve neuvažoval o dopadech a pokud by snad každý majitel dělal opravy a estetické venkovní úpravy svépomocně, bude dům vypadat jistě nevzhledně. Nenašel jsem žádný zákon či vyhlášku, která by řešila refundaci pro byty, které si nárokují kompenzaci. Jsme vlastníky od roku 1998 a prostředky, které jsou z lodžií ukládány do FO sice nedosahují takové sumy, ale i tak s výhledem by tyto zpoplatněné prostory vrátili finanční prostředky vynaložené na záměr zpět do FO. Neznám dům v okolí, který by řešil takový problém, možná je to dnes již o známém nezájmu lidí o dění v domě. Výbor vždy jedná v zájmu všech vlastníků, aby se jim dobře bydlelo a také aby dům, v kterém bydlí, dobře vypadal. Jak jsem se zmínil možná chyba v prohlášení a bylo by po problému. Novela, kde již od roku 2014 jsou tyto prostory považovány za společnou část, vše vyřešila. Možná mělo být pamatováno i na předchozí prodeje. Děkuji Vám za věnovaný čas a také děkuji za Vaší odpověď a doufám, že Váš názor vnese světlo do celého problému.

S pozdravem E. Hanych předseda výboru SVj v Rakovníku

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Vymezení lodžií, zejména podle zákona č. 72/1994 Sb., o vlastnictví bytů, činí dlouhodobě problémy při činnosti SVJ a bytových družstev. Zákon o vlastnictví bytů řadí balkóny mezi společné části domu, pokud slouží společnému užívání [srov. § 2 písm. g)]. Vzhledem k tomu, že se ve Vašem případě jedná o balkóny nesloužící společnému užívání a vzhledem k prohlášení vlastníka vymezující balkóny jako součást jednotek, je nutné vycházet z toho, že se skutečně o společné části domu nejedná.

Dle stanov předmětného Společenství vlastníků jednotek Dukel. hrdinů 1773, Rakovník, je fond oprav zřízen za účelem financování oprav, modernizací a rekonstrukcí společných částí. Z dostupných informací tak vyplývá, že SVJ nemůže použít prostředky z fondu oprav na rekonstrukci či opravu lodžií.

Záleží mj. ale i na přesné formulaci prohlášení vlastníka a vymezení jednotky/společných prostor. Může nastat situace, kdy stavební část lodžie bude ve společném vlastnictví, ale prostorová část bude součástí jednotky – na vlastníka jednotky tak může připadnout např. vybavení lodžie, podlahová krytina apod., zatímco na společné části by připadla nosná konstrukce samotná. V daném případě by se uplatnilo ustanovení stanov, dle kterého se správa domu vztahuje i na společné části, které slouží výlučně k užívání jen některému spoluvlastníku. Vždy tak záleží na konkrétním prohlášení vlastníka a rozsahu oprav.

Ve Vaší situaci by bylo nejvhodnější blíže prozkoumat prohlášení vlastníka a určit, zda a v jakém rozsahu by se lodžie mohly považovat za společné prostory. Pokud dojdete k závěru, že celá lodžie je součástí jednotky, bude nutné najít alternativní řešení, přičemž nejrozumnější jste již nastínil v otázce – buď se s vlastníky přízemních bytů domluvit, nebo opravu částí náležejících jednotkám financovat z vlastních zdrojů vlastníků jednotek.

Alternativně se nabízí možnost argumentovat tím, že prohlášení vlastníka neodpovídá občanskému zákoníku a § 5 odst. 1 písm. f) nařízení vlády č. 366/2013 Sb., v důsledku čehož je prohlášení vlastníka v této části neplatné a lodžie jsou společnými částmi, i když jsou přístupné pouze z určité bytové jednotky. Problém s touto argumentací je ten, že v odborných kruzích je sporná a judikatorně zatím nevyřešené otázky toho, zda se prohlášení vlastníka učiněná podle zákona o vlastnictví bytů musí podřídit kogentním ustanovením občanského zákoníku, a zda je nařízení vlády č. 366/2013 Sb. kogentní.

Mgr. Vítek Švejda

Šetina, Komendová & Partners s.r.o., advokátní kancelář

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.