Právní poradna logo

Postoupení pohledávky Sberbank

Datum:27. 06. 2023 v 11:56
Poslední aktivita:12. 07. 2023 v 13:58
Zhlédnuto:451x
0

Dobrý den,

prosím Vás měla bych dotaz ohledně Pohledávky vůči Sberbank. Klientovi zůstal velký obnos na účtech Sberbank....toto bylo i dle stanoviska MF odúčtováno z finančních prostředků na pohledávky vůči Sberbank a tato pohledávka byla normálně řádně přihlášena do insolv.řízení.

Nicméně Klient tuto pohledávku později postoupil. Celková pohledávka byla 16mil. a celá výše byla také postoupena. Hned při podpisu smlouvy o postoupení bylo postupníkem uhrazeno Postupiteli 5mil a dodatečná výše úhrady je stanovena tak nějak neurčitě - konkrétně "výše bude určena tak, že pokud veškeré plnění získané, obdržené nebo vymožené na Pohledávky v rámci insolv.řízení, či jiným způsobem převýší v souhrnu částku vypočtenou jako 5mil Kč navýšenou o 3% p.a. z částky 5mil od data uzavření smlouvy do data, kdy Postupník obdrží uvedené plnění na Pohledávky, bude převyšující částka tvořit dodatečnou část úplaty....

V podstatě není z toho jasně dáno, kolik bude proplaceno a kdy, tak se mi jedná co vše můžu zaúčtovat do daňově uznatelných nákladů v době uzavření této smlouvy o postoupení?

Do výnosů musím dát celých 16 mil a můžu dát do daňových nákladů také celých 16mil?

Nebo lze postupně, to co je uhrazeno tak dát do výnosů a i stejně do daňových nákladů? Tzn. v době uzavření smlouvy by šlo do výnosů proplacených 5mil a do daňových nákladů také 5mil? A v dalších letech dle toho, jak to bude hrazeno???

Nebo to v tomto případě vůbec neřešit náklady a výnosy, když se jedná v podstatě o to, že Sberbanka dlužila firmě její vlastní peníze....v tom případě jak to nejlépe vyřešit?

Moc děkuji za radu a odpověď.

Petra Bednaříková

Odpovědi (1)

0

Dobrý den,

vzhledem k složitosti situace a daňovým aspektům problému, doporučujeme konzultaci s daňovým poradcem nebo odborníkem v oblasti účetnictví.

Děkujeme za pochopení a přejeme Vám hodně úspěchů při řešení této situace.

Odpovědět na dotaz