Právní poradna logo

Schvalování účetní závěrky

Datum:03. 06. 2021 v 15:42
Poslední aktivita:03. 06. 2021 v 15:44
Zhlédnuto:675x
0

Časté dotazy našich uživatelů:

Jakou má pro společnost význam situace, když nemá schválenou účetní závěrku?

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Odpověď v právních předpisech - zákon o účetnictví, zákon o obchodních korporacích

Problematiku schvalování účetní závěrky řeší zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) a zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "zákon o účetnictví").

Podle § 181 zákona o obchodních korporacích účetní jednotka - společnost s ručením omezeným musí do 6 měsíců od rozvahového dne projednat účetní závěrku. Akciovou společnost řeší § 403 a družstvo § 638 zákona o obchodních korporacích, lhůty jsou v obou případech shodné, tedy 6 měsíců.

Projednání účetní závěrky skončí buď jejím schválením, případně neschválením. Neschválení účetní závěrky má ovšem dopady do účetnictví.

Pokud nedojde ke schválení účetní závěrky, není možné proúčtovat rozdělení výsledku hospodaření a ten se kumuluje na účtu 431 - Hospodářský výsledek ve schvalovacím řízení. Proúčtování rozdělení výsledku hospodaření je stanoveno v bodech 2.1.5. a 2.1.6. ČÚS pro podnikatele č. 002 Otevírání a uzavírání účetních knih.

Lhůta pro schválení účetní závěrky byla prodloužena

Zákonem č. 191/2020 Sb., o některých opatřeních ke zmírnění dopadů epidemie koronaviru SARS CoV-2 na osoby účastnící se soudního řízení, poškozené, oběti trestných činů a právnické osoby a o změně insolvenčního zákona a občanského soudního řádu, byla lhůta pro schválení účetní závěrky posunuta a to v závislosti na ukončení mimořádného opatření při epidemii.

Pokud by zákonná lhůta k projednání řádné účetní závěrky společnosti s ručením omezeným, akciové společnosti nebo družstva měla uplynout dříve než 3 měsíce po skončení mimořádného opatření při epidemii, uplyne 3 měsíce po skončení tohoto opatření, nejpozději však 31. 12. 2020.

Mimořádným opatřením při epidemii se pro účely tohoto zákona rozumí krizové opatření podle krizového zákona přijaté vládou v době nouzového stavu, mimořádné opatření vydané v roce 2020 Ministerstvem zdravotnictví nebo krajskou hygienickou stanicí na základě zákona o ochraně veřejného zdraví k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS CoV-2.

Dá se předpokládat, že stejná úprava bude přijata i v roce 2021. Situaci budeme dále sledovat a po rozhodnutí, resp. schválení bude text doplněn.

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.