Právní poradna logo

Stavba skleníku

Datum:15. 11. 2023 v 17:52
Poslední aktivita:24. 11. 2023 v 13:48
Zhlédnuto:187x
0

Dobrý den, chtěli bychom se zeptat, zda je při stavbě skleníku, který bude mít vyzděný základ nutné dodržet hraniční pásmo, 2m od sousedního pozemku? Děkujeme

Odpovědi (1)

0

Dobrý den, 

odpověď záleží na druhu pozemku, na kterém je stavba skleníku umístěna. Pokud se jedná o pozemek, který funkčně souvisí se stavbou rodinného domu (tzn. jedná se o stavbu související s bydlením umístěnou na pozemku rodinného domu), uplatní se regulativ v § 25 odst. 5 vyhlášky č. 501/2006 Sb., dle kterého u takových staveb musí být vzdálenost od hranice se sousedním pozemkem alespoň 2 m. 

Pokud se jedná o pozemek např. v zahrádkářské kolonii, tento regulativ se neuplatní a skleník je možné postavit i na hranici se sousedním pozemkem.

Pokud se ale rozhodnete stavět skleník na hranici se sousedovým pozemkem, nelze aplikovat § 79 odst. 2 písm. n) stavebního zákona, podle kterého byste u skleníků do 40 m2 zastavěné plochy a do 5 m výšky za normálních okolností nemuseli mít územní souhlas ani rozhodnutí. Aby byla zajištěna ochrana souseda pozemku, je nutné si u takových staveb obstarat územní souhlas. 

Mgr. Vítek Švejda

Odpovědět na dotaz