Právní poradna logo

Úročení jistoty u podnájemní smlouvy

Datum:29. 04. 2023 v 12:36
Poslední aktivita:09. 05. 2023 v 18:28
Zhlédnuto:1731x
0

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda má podnájemce zákonné právo na úrok z jistoty při podnájemní smlouvě, když žádný úrok nebyl smluvně sjednán. Děkuji

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Akceptovaná odpověď
1

Dobrý den,

Pro odpověď na Vaši otázku je stěžejní určit, zda se na podnájem aplikují ustanovení občanského zákoníku k nájmu. Podle judikatury Nejvyššího soudu (26 Cdo 1524/2019) je nejblíže podstatě podnájmu právní úprava užití věci. Ačkoliv podnájemní vztah je zcela jiný než vztah nájemní, institut jistoty plní stejný účel a není jasné, zda se subsidiárně ustanovením o jistotě pro nájemní vztah řídí, nebo nikoliv.

V ustanovení § 2254 odst. 2 zákona č. 89/2012, občanského zákoníku, které se vztahuje na vztah nájemní, je uvedeno, že při skončení nájmu pronajímatel vrátí jistotu nájemci; započte si přitom, co mu nájemce případně z nájmu dluží. Nájemce má právo na úroky z jistoty od jejího poskytnutí alespoň ve výši zákonné sazby.

Institut jistoty se zde chová podobně, jako například úvěr. Vzhledem k tomu, že pronajímatel může s jistotou po delší dobu libovolně disponovat, „daní“ mu za to je povinnost zaplatit úroky z této finanční částky nájemci, a to ode dne skončení nájmu do dne vrácení jistoty, ve výši dle úrokové sazby banky v době složení jistoty.

Ideálním stavem je, když si pronajímatel a nájemce výši úroku ujednají ve smlouvě, jelikož určení zákonné sazby je problematické, a to z důvodu odlišné výše úrokových sazeb jak pro různé produkty v bance, tak pro nestálost jejich výše. To nic nemění na skutečnosti, že nárok na zákonný úrok je zde dán.

Jak uvádím v prvním odstavci, pokud bychom na podnájem aplikovali ustanovení o nájmu, pak platí, že podnájemník má nárok na zákonný úrok, jak je uvedeno výše. K tomu, zda se ustanovení o nájmu použijí na podnájem, co se týče ochrany, se zákonodárce nevyjádřil. Vzhledem k povaze institutu kauce se lze domnívat, že i podnájemník by měl požívat této ochrany a měl by mít nárok na zákonný úrok jako protislužbu za to, že poskytuje na určitou dobu finanční částku volně k dispozici, a to i v případě, že by se zákonná úprava pro nájem nepoužila. Skutečnost je ovšem taková, že soudní praxe v této problematice zatím žádná není, tedy není jednoznačně možné říct, zda zde zákonný nárok je, či není.

Ideálním řešením proto je si úročení jistoty upravit ve smlouvě dopředu.

S pozdravem Matzner Legal

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
 
OdpovědělJiří Matzner03. 05. 2023 v 13:37
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.