Právní poradna logo

Vstupní lékařská prohlídka Slováka pracujícího na Slovensku

Datum:13. 10. 2021 v 07:58
Poslední aktivita:21. 10. 2021 v 06:12
Zhlédnuto:3637x
0

Dobrý den,

budeme (česká firma v ČR) zaměstnávat Slováka (obchodní referent), který bydlí na Slovensku a práci bude vykonávat jenom na Slovensku. Do naší společnosti bude jezdit jenom cca 1x týdně na porady. Musí absolvovat vstupní lékařskou prohlídku u naší smluvní lékařky v ČR nebo stačí, když přinese potvrzený náš formulář od svého praktického lékaře na Slovensku? (Kat. 1, THP, řidič referent). Děkuji.

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Dobrý den, děkujeme za dotaz.

Podle ust. § 59 odst. 1 zákona č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách (dále jen "ZSZS"), platí, že vstupní lékařskou prohlídku provádí:

  1. poskytovatel pracovnělékařských služeb, s nímž má zaměstnavatel uzavřenou písemnou smlouvu, nebo poskytovatel pracovnělékařských služeb, který pracovnělékařské prohlídky provádí na základě smlouvy podle § 57a (tj. pověřený poskytovatel), nebo
  2. registrující poskytovatel (tj. praktický lékař), ke kterému vyslal zaměstnavatel osobu ucházející se o zaměstnání, nestanoví-li jiný právní předpis jinak a jde-li o práce uvedené v § 54 odst. 2 písm. b), nebo
  3. lékař zaměstnavatele uvedený v § 58a odst. 1 písm. a) (na Váš případ se neuplatní).

Musí přitom jít o poskytovatele zdravotních služeb ve smyslu českých právních předpisů, tedy poskytovatele zdravotních služeb podle zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách (dále jen "ZZS"), který má dle ust. § 2 ZZS oprávnění k poskytování zdravotních služeb podle ZZS. O udělení oprávnění k poskytování zdravotních služeb rozhoduje dle ust. § 15 ZZS krajský úřad, ve výjimečných případech pak Ministerstvo obrany, Ministerstvo spravedlnosti nebo Ministerstvo vnitra. Jinými slovy, poskytovatelem zdravotních služeb je ten, kdo k tomu má oprávnění od českých úřadů.

Slovenský praktický lékař není poskytovatelem zdravotních služeb podle českých právních předpisů, a tedy nemůže být registrujícím poskytovatelem ve smyslu zákona o specifických zdravotních službách.

Současně je třeba, aby byla vstupní prohlídka provedena podle českých právních předpisů (např. provedení vyšetření předepsaných vyhláškou č. 79/2013 Sb.), a jejím výsledkem má být lékařský posudek taktéž splňující náležitosti dle českých právních předpisů.

Nezbyde Vám tedy než vyslat budoucího zaměstnance na vstupní prohlídku k Vašemu smluvnímu poskytovateli pracovnělékařských služeb. Slovenský praktický lékař by však měl vydat budoucímu zaměstnanci výpis ze zdravotnické dokumentace; v případě slovenštiny není nutné tento výpis překládat.

Odpovídá: JUDr. Bc. Klára Rücklová, advokátka

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.