Právní poradna logo

Výplata renty při nemoci z povolání při přechodu na zaměstnání jako OSVČ.

Datum:23. 11. 2021 v 11:18
Poslední aktivita:30. 11. 2021 v 17:35
Zhlédnuto:14175x
0

Dobrý den, z minulého zaměstnání mám přiznanou rentu po pracovním úraze. V současnosti jsem zaměstnán na pracovní smlouvu. Mám ovšem nabídku lepšího zaměstnání, ale pouze jako OSVČ. Přišel bych o rentu, když přejdu ze zaměstnaneckého poměru na OSVČ? Děkuji za odpověď Lukáš Kučera

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen
Předplacená odpověď
0

Dobrý den,

děkujeme za dotaz, pro jeho detailní zodpovězení však nemáme dostatečné informace. Nicméně obecně konstatujeme následující:

Vycházíme z toho, že „rentou“ je míněna náhrada za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti v důsledku pracovního úrazu přiznaná soudem. Tato náhrada má pokrýt snížení příjmu způsobené pracovním úrazem a případnou ztrátou či omezením výdělečné činnosti. Je zcela nerozhodné, zda je příjem po skončení pracovní neschopnosti získán ze zaměstnání nebo ze samostatné výdělečné činnosti. Samotná změna pracovního poměru na činnost OSVČ tedy ztrátu nároku na rentu nezpůsobí.

Nicméně právní předpisy umožňují v případě, že dojde k podstatné změně poměrů (ať již ke snížení příjmu či naopak k jeho výraznějšímu zvýšení), aby soud na návrh dotčené strany rozhodl o změně výše náhrady za ztrátu na výdělku. Pokud se Vaše příjmy v rámci činnosti OSVČ výrazně zvýší oproti příjmům, z nichž soud vycházel při určení výše renty, bude se moci zaměstnavatel (případně pojišťovna, pokud byla účastníkem řízení) domáhat snížení renty. Aby však k tomu došlo, musí být podán příslušný návrh a soud o něm musí pravomocně rozhodnout (v řízení se budete samozřejmě moci případně vyjádřit a snížení se bránit).

Budete-li mít jakékoli doplňující dotazy či připomínky, jsme Vám rádi k dispozici.

https://accace.cz/

Pro zobrazení odpovědi se přihlašte
LK
Lukáš Kučera

Dobrý den, děkuji mockrát za odpověď. Jedná o rentu, která mi byla pojišťovnou přiznána z důvodu trvalých následků úrazu - nemoci z povolání. Je to pojistka bývalého zaměstnavatele. I v tomto případě platí, že při přechodu na OSVČ o tuto rentu nepřijdu? Děkuji za odpověď Lukáš Kučera

0
Komentovat mohou pouze uživatelé s aktivním předplatným
0

Dobrý den, pane Kučero,

děkujeme za rychlou reakci. Máme na mysli zřejmě stejný nárok – tedy pravidelnou měsíční částku, kterou zaměstnanec dostává od bývalého zaměstnavatele z jeho zákonného pojištění odpovědnosti za pracovní úraz či nemoc z povolání. Smyslem a účelem této částky je dorovnat (nahradit) příjmy snížené právě zhoršením zdravotního stavu zaměstnance v důsledku pracovního úrazu či nemocí z povolání. Tento nárok není závislý na trvání pracovního poměru a náleží zaměstnanci i po jeho skončení, a to i tehdy, pokud si najde zaměstnání nové či si vydělává jinak (např. jako OSVČ).

Za výdělek po pracovním úrazu nebo po zjištění nemoci z povolání se považuje výdělek, z něhož se stanoví výše nemocenského pojištění. Pokud se však výdělek zaměstnance zvýší, může zaměstnavatel žádat o snížení renty. Pokud by nové příjmy byly vyšší než původní mzda, z níž se vychází (tedy mzda před úrazem/nemocí z povolání), nárok na náhradu by mohl být soudem zcela zrušen (jelikož by neexistovala žádná újma v podobě sníženého výdělku). Nicméně pokud by zaměstnanec prokázal, že vyšších příjmů dosahuje vynaložením zvýšeného úsilí, renta by snížena/zrušena být nemusela – to by však bylo otázkou poměrně složitého dokazování u soudu. Nárok na rentu zaniká také dosažením věku 65 let či přiznáním starobního důchodu.

LK
Lukáš Kučera

Děkuji mockrát. Moc jste mi pomohli.

0
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen

Odpovědět na dotaz

Pro přidání odpovědi musíte být přihlášen/a.