Menu

Změny v legislativě

Novela branného zákona a zákona o službě vojáků v záloze

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar29.10.2017
Mgr. Martin Glogar29.10.2017Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 15. 9. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 294/2017 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 585/2004 Sb., o branné povinnosti a jejím zajišťování (branný zákon), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 45/2016 Sb., o službě vojáků v záloze.

Dle důvodové zprávy je cílem novely napravit některé parametry nově od 1. 7. 2016 nastavené novelou branného zákona a novým zákonem o službě vojáků v záloze. Dosavadní praxe totiž měla ukázat, že některých cílů předpokládaných při přijímání uvedených zákonů nebylo dosaženo, případně se naopak v některých oblastech dokonce projevily dopady spíše negativní. Novela tak má přinést přesnější nastavení kritérií, jež by mělo pomoci dosáhnout původně předpokládaných cílů.

Pokud jde o rozvržení doby služby vojáků v záloze ve službě, dosavadní zkušenosti s novým systémem měly ukázat na potřebu rozdělit vojenská cvičení do skupin podle věcného obsahu, stejně tak jako zvýšit maximální počet kalendářních dnů v roce pro pravidelné vojenské cvičení. Jako důležité bylo rovněž vyhodnoceno upravit kritéria pro poskytování odměny vojákům v aktivní záloze. Deklarovaným cílem totiž bylo podpořit motivaci k službě v aktivní záloze a k účasti na vojenských cvičeních, a to jak u stávajících vojáků v aktivní záloze, tak i u nových uchazečů o tuto službu. Z dosavadních zkušeností totiž mělo vyplynout, že platové ohodnocení vojáků na nejnižších služebních pozicích není motivační už pro občany s pěti až desetiletou pracovní praxí.

Zákon nabyl účinnosti dnem 1. 10. 2017.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři