Novela daňového řádu

Dne 26. 6. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 283/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Samotný daňový řád je rozsáhle novelizován v bezmála půldruhé stovce změnových bodů, změny v dalších zákonech se pak týkají navazujících souvislostí v předpisech, jež jsou vůči daňovému řádu v daném ohledu v postavení právní úpravy speciální. Důvodová zpráva přitom vymezuje těžiště změn, jež aktuální novela přináší, prostřednictvím čtyř základních okruhů, jimiž jsou podpora elektronizace, zjednodušení kontrolních postupů, revize sankčního systému a nakonec vracení daňového odpočtu. Tyto cíle jsou aktuální novelou sledovány primárně. Přítomny jsou ovšem také další změny dílčího charakteru, jejichž provedení je vnímáno jako potřebné na základě vyhodnocení potřeb aplikační praxe, vývoje jiných právních předpisů a judikatury či poptávky ze strany odborné veřejnosti. 

Vedle daňového řádu jsou novelizovány rovněž zákon o dani z nemovitých věcí, zákon o dani z přidané hodnoty, zákon o Finanční správě České republiky, zákon o Celní správě České republiky, zákon o dani z hazardních her, celní zákon a změnový zákon č. 80/2019 Sb. 

Nový zákon své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři