Novela notářského tarifu

Dne 31. 8. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 318/2021 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška Ministerstva spravedlnosti č. 196/2001 Sb., o odměnách a náhradách notářů, správců pozůstalosti a Notářské komory České republiky (notářský tarif), ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo spravedlnosti k této krátké novele o jediném změnovém bodu vysvětluje, že byla přijata v návaznosti na novelu notářského řádu publikovanou ve Sbírce zákonů pod č. 300/2021 Sb., když její podstatou je stanovení výše odměny Notářské komory České republiky za apostilační úkony, konkrétně za ověření podpisu a otisku razítka na listině za účelem jejího použití v zahraničí, a to ve výši 300 Kč. Zahrnuje-li úkon současné ověření podpisu a otisku razítka, vybírá se poplatek jen jednou. 

Uvedená novela notářského řádu totiž určuje ve smyslu čl. 6 Úmluvy o zrušení požadavku na ověřování cizích veřejných listin další apostilační orgán, a sice Notářskou komoru České republiky, jíž se svěřuje apostilační agenda veřejných listin, které vyhotovil, vydal nebo ověřil notář.  

Vyhláška své účinnosti nabyla současně s účinností výše uvedené novely notářského řádu, tedy dnem 1. 9. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu