Novela vyhlášky o náhradách za používání silničních motorových vozidel a o stravném

Dnem 20. 8. 2022 své účinnosti nabyla vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 511/2021 Sb., o změně sazby základní náhrady za používání silničních motorových vozidel a stravného a o stanovení průměrné ceny pohonných hmot pro účely poskytování cestovních náhrad, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů byla publikována pod č. 237/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Čerpací stanice, benzín, nafta
Foto: Pixabay
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo práce a sociálních věcí stručně vysvětluje, že jde o mimořádnou aktualizaci průměrné ceny automobilového 98 oktanového benzinu a dále stravného, vše samozřejmě pro účely poskytování cestovních náhrad.

Důvodová zpráva pak podrobněji přibližuje, že podle § 189 odst. 2 zákoníku práce je Ministerstvo práce a sociálních věcí zmocněno v mimořádném termínu upravit vyhláškou sazbu základní náhrady za používání silničních motorových vozidel, stravné nebo průměrnou cenu pohonných hmot, jakmile se podle údajů Českého statistického úřadu některá z těchto cen ode dne účinnosti zákoníku práce, nebo ode dne účinnosti poslední úpravy obsažené ve vyhlášce, zvýší nebo sníží alespoň o 20 %. 

Podle údajů Českého statistického úřadu přitom za měsíc červen 2022 došlo ke zvýšení průměrné ceny za 1 litr benzinu automobilového 98 oktanů na 51,40 Kč a k nárůstu indexu cen ve veřejném stravování z 727,9 na 743,6. Navýšení cen oproti částce obsažené ve vyhlášce č. 511/2021 Sb. tak mělo činit 26,91 % v případě benzinu 98 oktanů a 20,19 % v případě cen veřejného stravování. Z tohoto důvodu připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí právě publikovanou novelu. Je totiž obecně nutné, aby praxe poskytování cestovních náhrad reflektovala skutečné ceny pohonných hmot a veřejného stravování, a to s co nejmenším zpožděním.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články