Novela vyhlášky o nákladech na závodní stravování u ÚSC

Dne 20. 4. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 165/2021 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 84/2005 Sb., o nákladech na závodní stravování a jejich úhradě v příspěvkových organizacích zřízených územními samosprávnými celky, ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo financí upřesnilo, že důvodem k přijetí této novely o půl druhé desítce změnových bodů byla potřeba provést v novelizované vyhlášce změny související se zavedením poskytování tzv. stravenkového paušálu v případě, kdy je závodní stravování zabezpečováno ve vlastním zařízení stravování. 

Důvodová zpráva pak podrobněji vysvětluje, že právní úprava § 33b rozpočtových pravidel územních rozpočtů od roku 2021 umožňuje příspěvkovým organizacím zřízeným územními samosprávnými celky poskytovat zaměstnancům peněžitý příspěvek na stravování, tzv. stravenkový paušál. Aktuální změny mají směřovat k využití stravenkového paušálu v situacích, kdy zaměstnanci nelze zajistit stravování odpovídající zdravotnímu stavu tohoto zaměstnance ve vlastním stravovacím zařízení, kdy odběr jídla zaměstnancem spadá do doby, kdy vlastní stravovací zařízení nepracuje, případně kdy je vlastní stravovací zařízení mimo provoz. Zohledněna má být přitom rovněž situace, kdy zaměstnavatel (například z důvodu nouzového stavu) rozhodne, že někteří zaměstnanci vykonávají na základě rozhodnutí organizace práci v režimu tzv. home office, přičemž vlastní stravovací zařízení zabezpečuje stravování v omezeném provozu.

Vyhláška své účinnosti nabyla dnem 21. 4. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 30. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 183/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu