Novela vyhlášky o podrobnostech nakládání s odpady a vyhlášky o podmínkách ukládání odpadů na skládky

Dne 15. 8. 2019 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 200/2019 Sb. vyhláška, kterou se mění vyhláška č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů, a vyhláška č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Ministerstvo životního prostředí v důvodové zprávě vysvětluje, že stěžejní změnou první z novelizovaných vyhlášek, kterou novela přináší, je vložení několika nových formulářů vycházejících z kritérií stanovených v evropském nařízení 2017/852 o rtuti. Jde totiž o reakci na novelu zákona o odpadech provedenou zákonem publikovaným ve Sbírce zákonů pod č. 45/2019 Sb., jež je jedním z projevů adaptace českého právního řádu na již zmíněné evropské nařízení o rtuti.

V druhé z novelizovaných vyhlášek má dojít jen k drobným terminologickým úpravám a k zavedení požadavků na trvalé uložení odpadní rtuti. Bere se totiž obecně za žádoucí, aby byla terminologie, pro větší přehlednost a jasnost, na evropské i vnitrostátní úrovni sjednocena.

Byť dle ministerstva nemá prostřednictvím novely oproti předchozí právní úpravě v zásadě dojít ke zvlášť výrazným změnám, přesto bylo vyhodnoceno, že dosavadní znění dostatečně nereflektovalo veškeré povinnosti a požadavky vyplývající z nařízení o rtuti. Aby tedy bylo veškerým povinnostem vyplývajícím z příslušné evropské legislativy učiněno zadost, byla přijata právě publikovaná novelizační vyhláška.

Ta své účinnosti nabývá dnem 1. 9. 2019.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři