Novela zákona o kompenzačním bonusu v souvislosti s COVID

Dne 6. 8. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 331/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 159/2020 Sb., o kompenzačním bonusu v souvislosti s krizovými opatřeními v souvislosti s výskytem koronaviru SARS CoV-2, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva vysvětluje, že v souvislosti se vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 a s tím spojeného vyhlášeného nouzového stavu byla realizována celá řada omezujících opatření, jež měla negativní dopad jak na podnikatele, tak na zaměstnance v širším smyslu slova. Velmi se to dotklo například segmentů, jež utrpěly v důsledku změny chování zákazníků a jejich priorit. Pro významnou část takových zaměstnavatelů znamenal popsaný stav úplné či částečné utlumení jejich činnosti, případně nutnost přizpůsobit tuto činnost nastalé situaci, což se pak nutně projevilo i ve vztahu k jejich zaměstnancům, a to zejména vůči těm, kteří jsou zaměstnáni mimo pracovní poměr. Těmto osobám přitom zaměstnavatelé nemusí rozvrhnout pracovní dobu, dohody mohou jednoduše zrušit a oni tak zůstanou z hodiny na hodinu bez jakékoliv jistoty dalšího výdělku s tím, že sehnat další formu výdělku je pro ně často obtížné.

Z toho všeho zákonodárce vycházel, když připravoval právě publikovanou novelu. V předchozích měsících totiž realizoval několik programů typu kompenzačního bonusu osobám samostatně výdělečně činným či cíleného programu k podpoře zaměstnanosti nazvaného „Antivirus“ dělícího se na režimy A, B a C. Žádná z těchto podpor však nebyla směřována osobám vykonávajícím práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, přestože takové osoby byly z důvodu mimořádné situace způsobené epidemií koronaviru snížením či úplným výpadkem příjmů z této činnosti často postiženy.

A právě to má tato novela o necelé desítce změnových bodů narovnat. Jejím primárním cílem je tak prostřednictvím kompenzačního bonusu zmírnit dopady nedávných epidemiologických událostí na osoby vykonávající práci na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti, u nichž došlo z důvodu mimořádné situace způsobené epidemií koronaviru ke snížení či úplnému výpadku příjmů z této činnosti, a tento výpadek jim současně nebyl kompenzován žádným ze série dosavadních podpůrných opatření. Současně musí jít o takovou práci, která zakládá účast na nemocenském pojištění, a tedy i vznik příslušného odvodu do veřejných rozpočtů.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 7. 8. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři