Novela zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty

Dnem 11. 6. 2022 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 78/2004 Sb., o nakládání s geneticky modifikovanými organismy a genetickými produkty, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 132/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva vysvětluje, že novela byla přijata za účelem učinit zadost povinnosti zajistit implementaci evropského nařízení 2019/1381 o transparentnosti a udržitelnosti hodnocení rizika ze strany EU v potravinovém řetězci, jež, ač je vzhledem ke své právní formě přímo použitelné, novelizuje rovněž některé články evropské směrnice 2001/18/ES, jejichž transpozice je zajištěna příslušnými ustanoveními aktuálně novelizovaného zákona. 

Za účelem zajištění souladu s právem EU má jít především o doplnění formy standardního datového formátu pro podání žádosti o udělení povolení pro uvádění do životního prostředí a žádosti o zápis do Seznamu pro uvádění na trh. Od zavedení standardních datových formátů si zákonodárce slibuje, že se pro podání uvedených žádostí použijí přednostně namísto doposud stanovených forem, tj. datové zprávy, elektronické podoby nebo listinné podoby. Ze stejného důvodu dochází rovněž ke změnám v ustanoveních upravující ochranu důvěrnosti údajů.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články