Novela zákona o některých službách informační společnosti

Dnem 23. 3. 2023 své účinnosti nabývá zákon, kterým se mění zákon č. 480/2004 Sb., o některých službách informační společnosti a o změně některých zákonů (zákon o některých službách informační společnosti), ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 58/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Redakce
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jak vysvětluje důvodová zpráva, tato novela o půl druhé desítce změnových bodů byla zpracována z důvodu potřeby adaptace na evropské nařízení 2019/1150 o podpoře spravedlnosti a transparentnosti pro podnikatelské uživatele online zprostředkovatelských služeb, kterým se stanoví vymezení obchodních vztahů mezi poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb a podnikatelskými uživateli jejich služeb. Prostřednictvím tohoto nařízení přitom mělo být zlepšeno fungování jednotného digitálního trhu, a to nastolením rovnějších podmínek ve vztazích mezi poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb a jejich podnikatelskými uživateli. Konkrétně šlo o vytvoření férovějšího podnikatelského prostředí pro menší podnikatelské subjekty, které získávají přístup ke spotřebitelům prostřednictvím poskytovatelů internetových zprostředkovatelských služeb, zajištění účinnější možnosti nápravy a řešení sporů ve vztazích mezi poskytovateli internetových zprostředkovatelských služeb a podnikatelskými uživateli jejich služeb, a nakonec o vytvoření předvídatelného a inovativního prostředí na úrovni EU pro regulaci poskytovatelů internetových zprostředkovatelských služeb.

Aktuální novela pak má v návaznosti na uvedené především zajistit přiměřené a účinné vymáhání pravidel ve zmíněném evropském nařízení stanovených, ale vedle toho také napravit dosavadní nesystematické rozdělení úpravy přestupků, jež bylo důsledkem novelizačního zákona č. 183/2017 Sb.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články