Novela zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb

Dne 2. 6. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 263/2020 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 137/2020 Sb., o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva popisuje, že v návaznosti na vznik a rozšíření onemocnění COVID-19 a vyhlášení nouzového stavu pro území České republiky byl jako jedno z celé řady opatření přijat také zákon o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Tímto zákonem byly po dobu trvání nouzového stavu zrušeny povinnosti vyplývající ze zákona o evidenci tržeb v rozsahu všech s výjimkou povinnosti zacházet s autentizačními údaji, certifikátem pro evidenci tržeb a s blokem účtenek tak, aby poplatník předešel jejich zneužití. Pro období dalších 3 měsíců pak byly v povinnostech definovány další úpravy. Veskrze platilo, že prodloužením výjimky pro evidenční povinnost o 3 měsíce byl poplatníkům poskytnut dostatečný (alespoň to tak tehdy bylo vnímáno) čas na přípravu na opětovné zahájení evidence tržeb, případně na její zahájení u těch poplatníků, kteří doposud povinnost evidovat tržby neměli.

Nouzový stav byl již ukončen, což by za dosavadní právní úpravy znamenalo opětovnou platnost většiny povinností vyplývajících ze zákona o evidenci tržeb. S ohledem na vývoj a rozsah hospodářských dopadů na podnikající subjekty však zákonodárce usoudil, že k tomu ještě nenastala vhodná doba a že by poplatníci neměli být zatěžováni dodatečnými administrativními povinnosti po delší dobu, než bylo obsahem původního zákona o některých úpravách v oblasti evidence tržeb v souvislosti s vyhlášením nouzového stavu. Z toho důvodu přichází s aktuální novelou o pouhé dvojici změnových bodů prodlužující období, během kterého ještě poplatníci nebudou povinni evidenční povinnost vyplývající ze zákona o evidenci tržeb plnit.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 3. 6. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři