Novela zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek

Dnem 23. 3. 2023 své účinnosti nabývá zákon, kterým se mění zákon č. 65/2017 Sb., o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek, ve znění pozdějších předpisů. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 59/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Důvodová zpráva k okolnostem přijetí této novely o bezmála čtyřech desítkách změnových bodů popisuje, že k 12. 5. 2021 nabyla své účinnosti část novelizačního zákona č. 174/2021 Sb., jíž bylo do zákona o potravinách a tabákových výrobcích vloženo v rámci jeho § 2 odst. 1 písmeno za/ zavádějící novou kategorii výrobků, a sice nikotinové sáčky bez obsahu tabáku. Právní ukotvení výrobků typu nikotinových sáčků bylo v průběhu legislativního procesu připojeno na základě poslaneckého pozměňovacího návrhu, zavedena však byla pouze definice, aniž by byla vyřešena další regulace, a to přestože se jedná o problémový výrobek, jehož užívání může vést ke vzniku závislosti na nikotinu a zejména může být nebezpečný pro děti a mladistvé. Absentovala, mimo jiné, úprava toho, kdo bude provádět kontrolu dodržování zavedených povinností či formulace přestupků a souvisejících sankcí za nedodržení povinností, což způsobovalo jejich nevymahatelnost.

Zákonodárce vyhodnotil, že se nikotinový sáček stává fenoménem zejména mladé generace, přičemž nelze nevidět jeho významná rizika jak zdravotní, tak co se závislosti týče. Přitom jde o typ výrobku, který je již v České republice dostupný, vzhledem k absenci tabáku jej však nebylo možné zařadit pod definici tabákového výrobku ani pod další související typy výrobků. Stav byl tedy takový, že nikotinové sáčky v zákoně o potravinách a tabákových výrobcích definovány byly, nicméně jakákoliv další regulace chyběla a mohl je koupit kdokoliv, kdykoliv a kdekoliv, stejně tak jako mohly obsahovat neomezené množství nikotinu a jakoukoliv příchuť.

V této situaci zákonodárce vyhodnotil, že je potřeba zavést zákaz prodeje nikotinových sáčků osobám mladším 18 let včetně úpravy prodeje tohoto výrobku způsobem obdobným způsobu, jakým jsou řešeny tabákové výrobky, elektronické cigarety a bylinné výrobky určené ke kouření. 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články