Novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění

Dne 9. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 161/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 592/1992 Sb., o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Těmi jsou, vedle onoho zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, zákon o Všeobecné zdravotní pojišťovně České republiky a zákon o resortních, oborových, podnikových a dalších zdravotních pojišťovnách. 

Změny se přitom mají týkat jednak posunutí lhůty pro podání přehledu pojistného, jednak posílení zdrojů fondu prevence za účelem příspěvku na testování. Důvodová zpráva upřesňuje, že zatímco v prvním případě je hlavním cílem změny v návaznosti na posunutí lhůty pro podání daňového přiznání vyhlášeného ministryní financí odložit i lhůtu pro podání přehledu, který příslušné zdravotní pojišťovně podávají osoby samostatně výdělečně činné, a v souladu s tím odložit také lhůtu pro povinnost uhradit doplatek pojistného zjištěný na základě přehledu, druhý okruh změn má zajistit dostatečné a průběžné financování motivační podpory samotestování u zaměstnavatelů soukromého sektoru a OSVČ v souladu se schválenými preventivními programy zdravotních pojišťoven. Zdravotní pojišťovny mají vždy po uplynutí kalendářního měsíce, v němž vynaložily finanční prostředky na poskytování příspěvků na provádění samotestování diagnostickými zdravotnickými prostředky in vitro, provést příděl ze základního fondu do fondu prevence ve výši takto vynaložených finančních prostředků.

Své účinnosti novelizační zákon nabyl dnem 10. 4. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 30. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 183/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu