Novela zákona o poštovních službách

Dne 15. 8. 2019 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 202/2019 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 319/2015 Sb., kterým se mění zákon č. 29/2000 Sb., o poštovních službách a o změně některých zákonů (zákon o poštovních službách), ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 77/1997 Sb., o státním podniku, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr.  Martin Glogar

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Důvodová zpráva vysvětluje, že základním cílem této novely o půldruhé desítce změnových bodů je změnit financování čistých nákladů držitele poštovní licence, a to v souladu s usnesením vlády z 22. 3. 2017 ze státního rozpočtu. Právní úprava v dosavadní podobě neměla rozhodnutí vlády obsažené v tomto usnesení dostatečně reflektovat.

V zájmu komplexnosti řešení bylo považováno za nezbytné upravit rovněž některé související instituty týkající se dosavadní úpravy financování čistých nákladů, konkrétně předběžných čistých nákladů. Výsledkem změn má být jednoznačná zákonná úprava, jež by měla vytvořit transparentní základ pro rozhodování Českého telekomunikačního úřadu v řízeních o čistých nákladech. Dalším z identifikovaných problémů, na něž by měla novela reagovat, je ne zcela účinný mechanismus změn poštovních podmínek, kdy jejich potřeba vyplyne ze zjištěného rozporu se zákonem o poštovních službách či s pravidly pro ochranu spotřebitele.

Zákon své účinnosti nabývá dnem 30. 8. 2019.

Líbil se vám náš článek? Ohodnoťte ho, prosím.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze

Nejčtenější články