Novela zákona o státních svátcích

Dne 21.12.2015 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn pod č. 359/2015 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 245/2000 Sb., o státních svátcích, o ostatních svátcích, o významných dnech a o dnech pracovního klidu, ve znění pozdějších předpisů.

Mgr.  Martin Glogar

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Mgr. Martin Glogar

právník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.

Dle důvodové zprávy k novele zákona, jež byla poslaneckou iniciativou navrženou bezmála stovkou členů dolní komory, jsou státní a ostatní svátky nedílnou součástí života české společnosti, když odráží více než tisíciletou historii našeho národa a připomínají některé jeho významné osobnosti, události, kulturní a náboženské tradice.

Dosavadní výčet třinácti stanovených svátků se na základě ve Sbírce zákonů právě publikované novely rozrostl o jeden další, velikonoční Velký pátek. Ten se tak řadí po bok Nového roku, Velikonočního pondělí, Svátku práce a vánočních svátků mezi svátky ostatní.

Velký pátek, který je v současnosti svátkem v řadě evropských zemí, byl mezi svátky zařazen z důvodu významu Velikonoc pro křesťanskou kulturu na našem území. Ty jsou považovány za jednoznačně nejdůležitější křesťanské svátky. Odkazováno je rovněž na skutečnost, že Velký pátek již v minulosti tzv. státně uznaným svátkem byl, stejně tak jako je srovnáván počet českých státních svátků a z toho odvozených dnů pracovního klidu s ostatními evropskými státy, z nichž Česká republika zdaleka nevychází jako nejštědřejší. Je tomu spíše naopak. Zdůrazňován je také sociální aspekt klidného prožití velikonočních svátků, kdy má zavedení tohoto svátku podpořit prorodinnou politiku a přispět k lepšímu skloubení pracovního a rodinného života. Žáci základních škol a studenti středních škol mají v tento den již řadu let prázdniny. Rodičům tak má zařazení Velkého pátku mezi dny pracovního klidu pomoci vyřešit problém s hlídáním dětí a umožnit rodinám strávit čas pohromadě.

Zákon nabyl účinnosti dnem 21.12.2015.

Diskuze k článku 0 komentářů

Všechny komentáře se zobrazí po vstupu do diskuze

Vstoupit do diskuze