Novela zákona o státním rozpočtu na rok 2022

Dnem 19. 11. 2022 své účinnosti nabyl zákon, kterým se mění zákon č. 57/2022 Sb., o státním rozpočtu České republiky na rok 2022. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 344/2022 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Plánovaný schodek státního rozpočtu na aktuální rok se jím především navyšuje z doposud předpokládaných 280 mld. Kč na 375 mld. Kč. 

Zákonodárce v důvodové zprávě takový nárust, zjednodušeně řečeno, zdůvodňuje situací související s vypuknutím ozbrojeného konfliktu na Ukrajině, který přinesl náhlou potřebu zvýšených výdajů státu na zvládnutí přílivu uprchlíků na území České republiky, na poskytovanou humanitární pomoc a vojenskou materiální podporu Ukrajině a následně i na zmírnění negativních projevů současné nejistoty ohledně vývoje na globálních trzích v české ekonomice, když při sestavování státního rozpočtu na rok 2022 ještě nebylo možné takovou situaci předpokládat. 

Výslovně zmiňuje konkrétní potřebu neprodleně reagovat na vysokou míru inflace, zejména na nárůst cen energií, a s tím související ohrožení nízkopříjmových a zranitelných skupin obyvatelstva, stejně tak jako promítnutí popsaných neočekávaných vlivů do příjmové strany státního rozpočtu.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články