Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 23. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 173/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Tato novela o sedmičce změnových bodů je reakcí na situaci, kdy v souvislosti s dalším rozšířením onemocnění COVID-19 na podzim minulého roku byla mezi mimořádnými opatřeními při epidemii přijata rovněž ta směřující k zákazu výuky na základních, středních, vysokých i vyšších odborných školách. S cílem zajistit péči o děti, na něž opatření dopadla, a s tím související finanční zabezpečení rodičů byl přijat zákon o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii publikovaný ve Sbírce zákonů pod č. 438/2020 Sb. 

Důvodová zpráva poukázala na poznatek, že velká část rodin s dětmi je na této dávce nemocenského pojištění závislá, přičemž však tak, jak byla doposud konstruována, se měla dávka z delšího časového hlediska stát na pokrytí základních životních výdajů a potřeb těchto rodin již nedostatečnou. To mělo řadu rodin s dětmi dostávat do napjaté ekonomické situace, obzvláště jedná-li se o rodiny samoživitelů, jejichž úspory byly již, s ohledem na dobu trvání uzavření škol, vyčerpány. 

Zákonodárce proto prostřednictvím právě publikované novely přistoupil k dočasné úpravě výše dávky, a to s cílem v rámci prodloužené výplaty ošetřovného po dobu trvání mimořádného, resp. krizového opatření upravit výši ošetřovného tak, aby sociální situace rodin s dětmi nemusela být řešena dalšími sociálními dávkami. 

Stejně tak má být, vedle toho, rozšířen okruh dětí, u důvodu jejichž péče při uzavření škol vzniká nárok na ošetřovné, a to o děti se speciálními vzdělávacími potřebami podle školského zákona, jde-li o dítě se závažnými vývojovými poruchami chování, souběžným postižením více vadami nebo autismem. Mělo se totiž ukázat, že okruh dětí starších 10 let, které nemohou z různých zdravotních důvodů zůstat bez dozoru samy doma nebo nejsou objektivně schopny se samostatně formou distanční výuky vzdělávat, je širší, než se předpokládalo. Proto bylo přistoupeno k rozšíření nároku na ošetřovné na další děti starší 10 let, které potřebují mimořádnou péči při on-line vzdělávání i po dosažení tohoto věku.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 23. 4. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 30. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 183/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu