Menu

Změny v legislativě

Novela zákona o volbách do Parlamentu České republiky

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar27.04.2016
Mgr. Martin Glogar27.04.2016

Dne 13.4.2016 byl ve Sbírce zákonů zveřejněn pod č. 114/2016 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 247/1995 Sb., o volbách do Parlamentu České republiky a o změně a doplnění některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a ostatní volební zákony.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dle § 59 zákona o volbách do Parlamentu ČR upravujícího problematiku vytváření a změn volebních obvodů pro volby do Senátu v případě, že počet obyvatel v některém volebním obvodu poklesne nebo se zvýší o 15 % oproti průměrnému počtu obyvatel připadajícímu na jeden mandát v České republice, změní se území volebních obvodů. V nedávné době bylo identifikováno několik obvodů, v nichž došlo k poklesu nebo ke zvýšení počtu obyvatel pod, respektive nad zákonem stanovený koeficient. Primárním cílem novely je tak změnit vymezení těchto senátních obvodů tak, aby znovu odpovídaly zákonnému požadavku. Stejně tak bylo v rámci vymezení jednotlivých volebních obvodů potřeba zohlednit změny, jež přinesl zákon o hranicích vojenských újezdů účinný od 1.1.2016. V souvislosti s tím došlo například ke vzniku nových obcí na katastrálních územích, která se z území vojenských újezdů i s jejich obyvateli vyčlenila. Dohromady tak jde o 13 volebních obvodů pro volby do Senátu, konkrétně se sídly v Lounech, Táboře, Berouně, Příbrami, Mělníku, Kladně, České Lípě, Jičíně, Benešově, Kolíně, Olomouci, Bruntále a Opavě, v jejichž vymezení ke změnám dochází.

Vedle zákona o volbách do Parlamentu ČR je novelizován rovněž zákon o volbách do zastupitelstev krajů, zákon o volbách do zastupitelstev obcí, zákon o volbách do Evropského parlamentu a zákon o volbě prezidenta republiky.

Zákon nabyl účinnosti dnem 13.4.2016.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři