Prováděcí vyhláška k zákonu o azylu a k zákonu o dočasné ochraně cizinců

Dne 9.12.2015 byla ve Sbírce zákonů zveřejněna pod č. 328/2015 Sb. vyhláška, kterou se provádí zákon o azylu a zákon o dočasné ochraně cizinců.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vyhláška vydaná podle § 57 odst. 6 a § 86 odst. 4 zákona o azylu a podle § 34 odst. 6 zákona o dočasné ochraně cizinců upravuje seznamy zemí, které Česká republika považuje za bezpečné země původu, bezpečné třetí země (seznam bezpečných třetích zemí ve skutečnosti stanoven není) a evropské bezpečné třetí země. Stejně tak definuje vzor průkazu žadatele o udělení mezinárodní ochrany a vzor průkazu žadatele o poskytnutí dočasné ochrany.

Odkazuje přitom na evropské směrnice, konkrétně 2013/32/EU o společných řízeních pro přiznávání a odnímání statusu mezinárodní ochrany a 2013/33/EU, kterou se stanoví normy pro přijímání žadatelů o mezinárodní ochranu. Vyhláška totiž, dle důvodové zprávy, úzce souvisí s budováním tzv. společného evropského azylového systému, jenž je aktuálně hlavním hybatelem vývoje azylové problematiky na poli Evropské unie. Na konci tohoto procesu by měla stát plně harmonizovaná azylová politika jednotlivých členských států zahrnující všechny fáze řízení o mezinárodní ochraně, a to od přijímání až po integraci, případně návrat do země původu.

Vyhláška, jež má sloužit především pro účely správního řízení ve věci mezinárodní ochrany, nabyla účinnosti dnem 18.12.2015.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Dne 19. 3. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 136/2021 Sb. zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19 a o změně některých dalších zákonů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu