Rozhodnutí o vyhlášení dnů konání hlasování zvláštním způsobem při volbách do Poslanecké sněmovny

Dne 17. 9. 2021 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 339/2021 Sb. rozhodnutí prezidenta republiky o vyhlášení dnů konání hlasování zvláštním způsobem hlasování při volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2021.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Prezident republiky jím na základě § 28 odst. 13 zákona č. 296/2021 Sb., o zvláštních způsobech hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky v roce 2021, stanovil dnem pro hlasování u volebního stanoviště středu 6. 10. 2021 a dnem pro hlasování při pobytovém zařízení čtvrtek 7. 10. 2021. Tím není dotčeno ustanovení § 14 odst. 1 věty první uvedeného zákona vymezující, že komise pro hlasování zajistí hlasování při pobytovém zařízení tak, aby proběhlo ve vyhrazeném čase v době od 8 do 22 hodin dne předcházejícího prvnímu dni voleb a od 8 do 18 hodin prvního dne voleb.

Uvedeným zákonem zákonodárce v návaznosti na aktuální epidemii onemocnění covid-19 jednorázově upravil podmínky výkonu volebního práva na území České republiky u osob omezených na osobní svobodě z důvodu ochrany veřejného zdraví před onemocněním covid-19 (a dalších osob podle tohoto zákona) ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, které se uskuteční ve dnech 8. a 9. 10. 2021, a podmínky výkonu práva těchto osob hlasovat v místním nebo krajském referendu konaném v souběhu s volbami prostřednictvím zvláštních způsobů hlasování. 

Zvláštní způsoby hlasování dle tohoto zákona se přitom mají použít, trvá-li dne 15. 9. 2021 stav pandemické pohotovosti nebo nouzový stav vyhlášený z důvodu ohrožení zdraví šířením onemocnění covid-19 alespoň pro část území České republiky. Pak zákon předpokládá, že prezident republiky vyhlásí své rozhodnutí tohoto typu nejpozději do 20. 9. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu