Menu

Změny v legislativě

Usnesení o přijetí krizového opatření týkajícího se omezení pohybu osob

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar26.10.2020
Mgr. Martin Glogar26.10.2020Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dne 21. 10. 2020 bylo ve Sbírce zákonů publikováno pod č. 424/2020 Sb. usnesení vlády České republiky o přijetí krizového opatření.

Vláda jím v souladu s čl. 5 a 6 ústavního zákona o bezpečnosti České republiky a v návaznosti na vyhlášení nouzového stavu z důvodu ohrožení zdraví v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru na území České republiky s účinností od 22. 10. 2020 od 6:00 do 3. 11. 2020 včetně nově formulovala opatření spočívající v zákazech a omezeních pohybu osob. 

Zakázala jím především, s určitými výjimkami, volný pohyb osob na území celé České republiky. Těmi výjimkami jsou například cesty do zaměstnání a k výkonu podnikatelské nebo jiné obdobné činnosti, k výkonu povinnosti veřejného funkcionáře nebo ústavního činitele, nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty nezbytně nutné k obstarávání základních životních potřeb jako nákupy potravin, léků, hygienických potřeb a mnohého dalšího, a to včetně potřeb osob příbuzných a blízkých, zajištění péče o děti, zajištění péče o zvířata, využívání nezbytných finančních a poštovních služeb, doplnění pohonných hmot, odkládání odpadu, cesty do zdravotnických zařízení, cesty za účelem vyřízení neodkladných úředních záležitostí, výkon povolání nebo činností sloužících k zajištění bezpečnosti, vnitřního pořádku a řešení krizové situace, ochrany zdraví, poskytování zdravotní nebo sociální péče, veřejné hromadné dopravy a další infrastruktury, služeb pro obyvatele, včetně zásobování a rozvážkové služby, a mnohého dalšího, ale také třeba cesty za účelem pobytu v přírodě nebo parcích a pobytu tam, cesty do vlastních rekreačních objektů, účast na svatbě a pohřbu, a to v počtu ne vyšším než 10 osob, návštěvy hřbitova či cesty zpět do místa svého bydliště.

Vláda usnesením dále nařídila omezit pohyb na veřejně přístupných místech na dobu nezbytně nutnou a pobývat, s výjimkami uvedenými výše, v místě svého bydliště, omezit kontakty s jinými osobami na nezbytně nutnou míru, pobývat na veřejně přístupných místech nejvýše v počtu 2 osob, opět s výjimkami, zde typu členů domácnosti, zaměstnanců vykonávajících práci pro stejného zaměstnavatele, osob společně vykonávajících podnikatelskou nebo jinou obdobnou činnost, osob, které společně konají činnost, ke které jsou povinny podle zákona, a dětí, žáků a studentů při poskytování vzdělávání ve školách či školských zařízeních, to vše při zachovávání nejméně dvoumetrového odstupu při kontaktu s ostatními osobami, pokud to je možné. 

Omezila rovněž právo pokojně se shromažďovat, a to tak, že shromáždění se může účastnit celkem nejvýše 100 účastníků, a to ve skupinách po nejvýše 20 účastnících a při zachování rozestupů mezi skupinami účastníků alespoň 2 metry, přičemž každý účastník je povinen mít ochranný prostředek dýchacích cest, a doporučila zaměstnavatelům využívat nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vykonávat v místě bydliště, podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance a omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele, a dále všem zachovávat při kontaktu s ostatními osobami ve veřejných prostorách odstup nejméně 2 metry či využívat z hygienických důvodů přednostně bezhotovostní platební styk. 

Usnesením se zrušuje dosavadní usnesení vlády č. 1021/2020 publikované ve Sbírce zákonů pod č. 407/2020 Sb.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
100%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Přihlásit se
Zapomenuté heslo
Jěště nemáte svůj účet?
Založte si účet a získejte spoustu výhod
Elektronický časopis
Mám zájem o elektronický časopis
Mediální partneři
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři