Vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2022

Dne 10. 12. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 462/2021 Sb. vyhláška o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2022.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Jako každoročně, Ministerstvo financí v příloze vyhlášky vydané podle § 189 odst. 4 zákoníku práce stanovilo základní sazby zahraničního stravného v cizí měně, tentokrát pro rok 2022. Současně, s účinností nové vyhlášky, zrušuje vyhlášku č. 510/2020 Sb., o stanovení výše základních sazeb zahraničního stravného pro rok 2021.

Dle důvodové zprávy je základním cílem těchto vyhlášek každoročně zajistit zaměstnancům vysílaným na zahraniční pracovní cesty přiměřenou finanční kompenzaci výdajů na stravování, které jim v této souvislosti vzniknou. Prostřednictvím stanovení základních sazeb pro jednotlivé země jsou zohledňovány odlišné cenové hladiny v příslušných destinacích. 

Vyhláškou stanovené částky mají uvedeným zaměstnancům pokrýt jejich zvýšené náklady na zajištění běžné celodenní stravy při pracovních cestách v zahraničí ve veřejných stravovacích zařízeních střední kvalitativní třídy, respektive první kvalitativní třídy v rozvojových zemích Asie, Afriky a Latinské Ameriky. V těchto oblastech jde totiž většinou o limitovaný počet vybraných stravovacích zařízení, a to zpravidla pouze hotelových restaurací, v nichž se lze stravovat bezpečně. 

Výše sazeb je tradičně připravována na základě podkladů a konzultací s českými zastupitelskými úřady v zahraničí, jejichž pracovníci jsou bezprostředně seznámeni s aktuální cenovou hladinou a jejím vývojem ve veřejném stravování v místě svého působení. Zohledněny mají být rovněž výkyvy devizových kurzů a změny meziročních indexů spotřebitelských cen v zahraničí.

Nová vyhláška své účinnosti nabývá dnem 1. 1. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články