Vyhláška o úvěrových ukazatelích

Dne 4. 11. 2021 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 399/2021 Sb. vyhláška o úvěrových ukazatelích.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Česká národní banka jí v intencích § 45a odst. 6 zákona o České národní bance upravuje způsob a pravidla výpočtu úvěrových ukazatelů včetně vymezení jednotlivých položek, které jsou součástí výpočtu. Konkrétně jde o ukazatel LTV, ukazatel DSTI a ukazatel DTI. 

Jde přitom o reakci na novelu zákona o České národní bance publikovanou ve Sbírce zákonů pod č. 219/2021 Sb. a účinnou od 1. 8. 2021. Reakce v tomto smyslu byla, dle ČNB, nezbytná z důvodu potřeby legislativního zakotvení způsobu a pravidel výpočtu úvěrových ukazatelů uvedených v § 45a ve znění po novele provedené uvedeným zákonem č. 219/2021 Sb., potažmo z důvodu vymezení čitatelů a jmenovatelů ve vzorcích popisujících výpočet jednotlivých ukazatelů. 

Důvodová zpráva vysvětluje, že ve zmíněném § 45a je sice uveden přehled úvěrových ukazatelů, které jsou vymezeny jako poměrové ukazatele, čitatele a jmenovatele v těchto ukazatelích však zákon o České národní bance stanovuje jen rámcově. Podrobnosti má upravit Česká národní banka vyhláškou. A tou má být právě publikovaná vyhláška. 

V návaznosti na pravomoc České národní banky stanovit v rámci nástrojů makroobezřetnostní politiky horní hranice úvěrových ukazatelů, které nesmí být při poskytnutí spotřebitelského úvěru zajištěného obytnou nemovitostí překročeny, tak jde o definici vzorců pro výpočet jednotlivých úvěrových ukazatelů, o popis jednotlivých položek v čitatelích a jmenovatelích vzorců a o pravidla k upřesnění výpočtu úvěrových ukazatelů. Deklarovaným cílem přitom bylo vyjádřit úvěrové ukazatele přehledně a pro osoby oprávněné poskytovat spotřebitelský úvěr návodně.

Své účinnosti vyhláška nabývá dnem 1. 1. 2022.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu