Vyhláška o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných

Dne 28.1.2016 byla ve Sbírce zákonů publikována pod č. 27/2016 Sb. vyhláška o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vyhláška vydaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy podle § 19, § 23 odst. 3 a § 26 odst. 4 školského zákona nově v podrobnostech upravuje pravidla vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami, vzdělávání žáků uvedených v § 16 odst. 9 školského zákona a vzdělávání žáků nadaných. Nahrazuje dosavadní právní úpravu prezentovanou vyhláškou č. 73/2005 Sb., o vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a dětí, žáků a studentů mimořádně nadaných. Ta se, s účinností nové vyhlášky, zrušuje, a to včetně svých novel.

Jako stěžejní důvod, pro který bylo potřeba nově pravidla vzdělávání dětí, žáků a studentů se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných upravit a rekodifikovat tak dosavadní právní úpravu, Ministerstvo školství uvádí potřebu adekvátně zareagovat na novelu školského zákona publikovanou ve Sbírce zákonů pod č. 82/2015 Sb.

Konkrétně má jít o systematické rozčlenění podpůrných opatření podle jejich věcné i finanční náročnosti, o zpřesnění pravidel přiznávání podpůrných opatření s důrazem na kvalitní diagnostiku, spolupráci rodičů, poradenských zařízení a škol, a o dostupnost revizních nástrojů. Důležitou materií jsou také pojistky proti zneužívání podpůrných opatření, a to, mimo jiné, s ohledem na závazky, jež Česká republika přijala.

Vyhláška nabývá účinnosti se začátkem následujícího školního roku, tedy dnem 1.9.2016.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Dne 19. 3. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 136/2021 Sb. zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19 a o změně některých dalších zákonů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu