Zákon o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19

Dne 23. 12. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 520/2021 Sb. zákon o dalších úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii onemocnění COVID-19.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Obnovení výuky na školách
Foto: Shutterstock
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V této souvislosti upravuje například některé aspekty podmínek nároku na ošetřovné, výše ošetřovného, podpůrčí doby či výplaty ošetřovného. 

Důvodová zpráva vysvětluje, že jde o reakci zákonodárce na nedávný nárůst počtu infikovaných případů onemocnění COVID-19, kdy opět docházelo k vyhlašování protiepidemických opatření spočívajících, mimo jiné, také v uzavírání školských zařízení, popř. jejich částí. Doba jejich uzavření se přitom řídí příslušným opatřením orgánu ochrany veřejného zdraví, přičemž dětem je znemožněna docházka do těchto zařízení buď z důvodu jeho uzavření pro onemocnění žáků a učitelů nemocí COVID-19, nebo z důvodu nařízení karantény dítěti. 

Zákonodárce vnímá, že v takových případech je nutné finančně zajistit péči o tyto děti rodinou, a tedy v rámci toho zajistit, aby rodiče dětí, na něž mimořádná opatření dopadnou, při delší nepřítomnosti v zaměstnání z důvodu péče o tyto děti nezůstali bez finančních prostředků.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 23. 12. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články