Menu

Změny v legislativě

Zákon o evropských politických stranách

Změny v legislativěVyšlo ve Sbírce zákonůMgr. Martin Glogar10.09.2017
Mgr. Martin Glogar10.09.2017

Dne 18. 8. 2017 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 246/2017 Sb. zákon o evropských politických stranách a evropských politických nadacích a o změně některých zákonů.

Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Zákon navazuje na přímo použitelné evropské nařízení č. 1141/2014 o statusu a financování evropských politických stran a evropských politických nadací, když upravuje některá pravidla součinnosti České republiky s Úřadem pro evropské politické strany a evropské politické nadace a další pravidla týkající se evropských politických stran a evropských politických nadací se sídlem na území České republiky.

Zákon je projevem skutečnosti, že byl v minulosti, a to na základě zkušeností, zaveden pro evropské politické strany a jejich přidružené evropské politické nadace zvláštní evropský právní status. Stalo se tak výše uvedeným nařízením. Status takové politické subjekty ovšem neopravňuje k tomu, aby nominovaly své kandidáty do vnitrostátních voleb či do voleb do Evropského parlamentu, ale ani aby se účastnily kampaní k referendům. Udělení takového či podobného oprávnění zůstává i nadále v pravomoci členských států. Byl zaveden s cílem usnadnit jejich činnost, přičemž těmto politickým subjektům přiznává evropskou právní subjektivitu, jež jim zajišťuje právní způsobilost a uznání ve všech členských státech.

Uvedené nařízení tak upravuje postup, jakým se mají evropské politické strany a evropské politické nadace řídit, aby získaly evropskou právní subjektivitu, postupy a kritéria pro rozhodování o přiznání evropského právního statusu, jakož i postupy, kdy evropská politická strana nebo evropská politická nadace evropský právní status ztratí nebo se ho vzdá. Pro členské stát z něj vyplývá povinnost zavést vnitrostátní opatření, která podpoří jeho účinné uplatňování. Hlavním cílem zákona je tak učinit této povinnosti zadost a český právní řád na nařízení adaptovat. Ve vztahu k nařízení by měl zákon, dle důvodové zprávy, zaujímat minimalistický přístup. Mění se rovněž kompetenční zákon a zákon o daních z příjmů.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 18. 8. 2017.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů ATLAS consulting spol. s r.o.
0%
Hodnocení článku
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři