Zákon o jednotném environmentálním stanovisku

Dnem 5. 6. 2023 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 148/2023 Sb. zákon o jednotném environmentálním stanovisku. Své účinnosti nabude dnem 1. 1. 2024.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Těsná blízkost staveb, zásah do stavebních práv
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Upravuje postup a působnost správních orgánů při vydávání jednotného environmentálního stanoviska za účelem zajištění veřejného zájmu na ochraně životního prostředí jako celku a přispění k udržitelnému rozvoji při rozhodování v řízení o povolení záměru podle stavebního zákona nebo navazujícím řízení podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí.

Důvodová zpráva vysvětluje, že nový právní předpis představuje procesní integraci na úseku ochrany životního prostředí, když zavádí jednotné environmentální stanovisko ve formě závazného stanoviska, a to pro záměry povolované podle stavebního zákona. To má nahrazovat správní úkony obsažené doposud v několika různých zákonech z oblasti životního prostředí. 

Vedle zákona o jednotném environmentálním stanovisku byl ve shodné částce Sbírky zákonů publikován rovněž změnový zákon, a sice zákon č. 149/2023 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s přijetím zákona o jednotném environmentálním stanovisku. Ten mění více než tucet zákonů v čele se zákonem o ochraně přírody a krajiny a zákonem o posuzování vlivů na životní prostředí.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články