Zákon o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby

Dne 9. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 160/2021 Sb. zákon o kompenzacích osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby zohledňujících dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2021.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Vedle samotných kompenzací osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby upravuje v tomto ohledu rovněž vyúčtování zdravotních služeb hrazených zdravotní pojišťovnou poskytnutých v roce 2021 a výjimky z pravidel pro hospodaření zdravotních pojišťoven. 

Důvodová zpráva popisuje, že aktuální postižení České republiky epidemií onemocnění COVID-19 negativně dopadá, vedle dalšího, rovněž na poskytovatele zdravotních služeb, kdy se v důsledku vývoje epidemie mění struktura čerpání zdravotních služeb a dochází k rušení a odkládání poskytování plánovaných zdravotních služeb. Čerpání některých zdravotních služeb má být rovněž ovlivněno mimořádnými opatřeními Ministerstva zdravotnictví. Vysvětluje, že v době tvorby a přijetí aktuální vyhlášky o stanovení hodnot bodu, výše úhrad hrazených služeb a regulačních omezení pro rok 2021 publikované ve Sbírce zákonů pod č. 428/2020 Sb. nebylo možné epidemiologickou situaci v roce 2021 zcela přesně předvídat, přičemž by za aktuálních okolností její bezvýhradná aplikace bez dalších navazujících kroků mohla při vyúčtování úhrad roku 2021 způsobit nejpozději v roce 2022 výrazné ekonomické problémy významné části poskytovatelů zdravotních služeb a poskytovatelů sociálních služeb poskytujících hrazené služby.

Aby bylo zajištěno, že se poskytovatelé zdravotních služeb v důsledku popsané situace vyvolané pokračováním epidemie v budoucnu nedostanou do ekonomických problémů, které by vážně ohrožovaly jejich další existenci a tím i pro obyvatele České republiky dostatečnou dostupnost zdravotních služeb, považoval zákonodárce za nutné stanovit pravidla pro kompenzaci nákladů a výpadků příjmů vzniklých poskytovatelům právě v důsledku epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2021. Ta mají být přitom koncipována s ohledem na mimořádnou situaci tak, aby v roce 2022 nedocházelo hromadně k ekonomicky vynucenému ukončování činnosti poskytovatelů zdravotních služeb nebo k jejich vynucenému dlouhodobému zadlužování. Cílem tohoto kompenzačního zákona tedy je zohlednit výpadek produkce zdravotních služeb způsobený částečně poklesem poptávky, částečně vládními opatřeními a částečně opatřeními samotných poskytovatelů.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 10. 4. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Novela zákona o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 30. 4. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 183/2021 Sb. zákon, kterým se mění zákon č. 438/2020 Sb., o úpravách poskytování ošetřovného v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii a o změně zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů.

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu