Zákon o kompenzacích za COVID-19 osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby

Dnem 20. 4. 2023 své účinnosti nabyl zákon o kompenzacích zohledňujících dopady epidemie onemocnění COVID-19 v roce 2022 osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby. Ve Sbírce zákonů byl publikován pod č. 104/2023 Sb.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Podpora podnikatelům
Foto: Fotolia
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

V podrobnostech upravuje zmíněné kompenzace osobám poskytujícím hrazené zdravotní služby a v daném kontextu vyúčtování zdravotních služeb hrazených zdravotní pojišťovnou poskytnutých v roce 2022.

Důvodová zpráva k okolnostem přijetí tohoto zákona vysvětluje, že epidemie COVID-19 negativně dopadla, mimo jiné, také na poskytovatele zdravotních služeb, kdy se v jejím důsledku změnila struktura čerpání zdravotních služeb a docházelo k rušení a odkládání poskytování plánovaných zdravotních služeb. Popisuje, že vzhledem k tomu, že v době tvorby a přijetí vyhlášky č. 396/2021 Sb., která sloužila ke stanovení výše úhrad za zdravotní služby hrazené zdravotními pojišťovnami, které byly poskytnuty v roce 2022, nebylo možné epidemiologickou situaci v roce 2022 zcela přesně předvídat, mohla by bezvýhradná aplikace této vyhlášky při vyúčtování úhrad roku 2022 nejpozději v roce 2023 způsobit výrazné ekonomické problémy části poskytovatelů zdravotních služeb. Proto zákonodárce přichází se speciálním zákonem, jehož účelem je legislativně pokrýt kompenzace případných výpadků produkce osob poskytujících hrazené zdravotní služby. Deklarovaným smyslem zákona přitom je zohlednit výpadek produkce zdravotních služeb způsobený dopady epidemie COVID-19.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články