Zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19

Dne 19. 3. 2021 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 136/2021 Sb. zákon o některých dalších úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s epidemií COVID-19 a o změně některých dalších zákonů.

právník a analytik oddělení právních systémů, ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

COVID-19 a o změně některých dalších zákonů.

Má být použit na právní vztahy, které nejsou upraveny přímo použitelným předpisem Evropské unie v oblasti státních sociálních dávek, přičemž upravuje některé podmínky nároku na přídavek na dítě a na příspěvek na bydlení včetně jejich výplaty, stejně tak jako na zvýšení příspěvku na péči. Novelizuje rovněž novelizační zákony č. 259/2017 Sb. a č. 164/2019 Sb.

Dle důvodové zprávy je zákon pokusem o adekvátní reakci na aktuální kritickou situaci spojenou s koronavirovou pandemií projevující se v ohrožení činnosti Úřadu práce ČR. Vysvětluje, že ačkoliv byl v souvislosti s rozšířením onemocnění COVID-19 omezen osobní kontakt mezi lidmi a přijata opatření zjednodušující způsob dálkového podávání žádostí a dalších podkladů tak, aby docházelo k osobnímu kontaktu s klienty jen v nezbytné míře, ne všichni klienti Úřadu práce ČR mají možnost elektronické komunikace. Nadto v současné době dochází k nárůstu nepřítomnosti zaměstnanců na úřadech práce, ať již jde o čerpání ošetřovného člena rodiny v souvislosti s uzavřením škol, o nařízení karantény či o nemoci zaměstnanců. Opatření, jež jsou obsahem tohoto nového zákona, mají na neutěšenou personální situaci na úřadech práce reagovat a eliminovat riziko dalšího ohrožení zdraví jejich zaměstnanců i klientů.

Zákonodárci jde především o zachování kontinuální výplaty nepojistných sociálních dávek a, s ohledem na enormně vzrůstající problémy týkající se zdravotního stavu obyvatelstva, zaměstnance Úřadu práce ČR nevyjímaje, o zabránění kolapsu při vyplácení dávek státní sociální podpory. Nová opatření mají další nepřerušenou výplatu těchto sociálních dávek umožnit.

Tato mimořádná právní úprava tedy byla, obecně řečeno, přijata z důvodu nepříznivého vývoje pandemické situace s cílem minimalizovat potřebu kontaktu osob v počtu statisíců se zaměstnavateli, Úřadem práce ČR a případně dalšími institucemi, minimalizovat zatížení Úřadu práce ČR při posuzování nároku na výplatu a výši uvedených dávek náležejících ve 2. čtvrtletí 2021, a nakonec snížit objem zásilek, které doručuje Česká pošta.

Zákon své účinnosti nabyl dnem 19. 3. 2021.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a
Sdílejte článek

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články

Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu