Zákon o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory

Dne 14. 4. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 160/2020 Sb. zákon o některých úpravách v oblasti dávek státní sociální podpory a příspěvku na péči v souvislosti s nouzovým stavem při epidemii v roce 2020.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Upravuje některé podmínky nároku na přídavek na dítě a jeho výplatu, nároku na příspěvek na bydlení a na jeho výplatu, a nakonec nároku na zvýšení příspěvku na péči.

Důvodová zpráva vysvětluje, že v souvislosti se vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 na našem území a v návaznosti na to s vyhlášeným nouzovým stavem se stala velmi aktuální otázka dokládání trvání nároků a plnění dalších ohlašovacích povinností pro nároky na některé nepojistné sociální dávky. Jedná se o dávky, u kterých je třeba pro nárok a výplatu, případně výši, na další kalendářní čtvrtletí dokládat příjmy za předcházející kalendářní čtvrtletí. Dávkami závislými na příjmu za předcházející kalendářní čtvrtletí jsou, z dávek státní sociální podpory, přídavek na dítě a příspěvek na bydlení, a dále zvýšení příspěvku na péči poskytované podle zákona o sociálních službách. U příspěvku na bydlení se dokládají také náklady na bydlení uhrazené v předcházejícím kalendářním čtvrtletí. Uvedené skutečnosti je obecně třeba předložit do konce měsíce dubna, aby byla zachována kontinuita vyplácení dávek ve 2. čtvrtletí.

V situaci, kdy byl ovšem vyhlášen nouzový stav, má být prostřednictvím zákona zajištěno, aby Úřad práce ČR vycházel při stanovení výše a výplaty těchto dávek na 2. kalendářní čtvrtletí roku 2020 z údajů o příjmech a nákladech na bydlení, které byly doloženy pro nárok na výplatu a výši uvedených dávek na 1. čtvrtletí roku 2020. Pokud by ale došlo k jiným změnám v podmínkách nároku na dotčené dávky, například ke změně okruhu společně posuzovaných osob nebo přestěhování, má zůstat právní úprava nezměněna.

Zákonodárce přibližuje, že takové řešení bylo přijato s cílem minimalizovat při současné situaci potřebu kontaktu osob v počtu statisíců se zaměstnavateli, Úřadem práce či dalšími institucemi, minimalizovat aktuální zatížení Úřadu práce ČR a snížit objem zásilek, které doručuje Česká pošta. Tato mimořádná právní úprava má být platná pouze pro omezené časové období z důvodu vyhlášeného nouzového stavu.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 14. 4. 2020.

Hodnocení článku
100%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři