Zákon o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii

Dne 27. 3. 2020 byl ve Sbírce zákonů publikován pod č. 133/2020 Sb. zákon o některých úpravách v sociálním zabezpečení v souvislosti s mimořádnými opatřeními při epidemii v roce 2020.

Mgr. Martin Glogarprávník a analytik oddělení právních systémů , ATLAS consulting spol. s r.o.
Náhled dokumentu v právním informačním systému CODEXIS

Dle důvodové zprávy je zákon reakcí na aktuální otázku zajištění péče o děti, jež vyvstala po mimořádných vládních opatřeních spočívajících v zákazu výuky na všech typech škol v souvislosti se vznikem a rozšířením onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky. Ruku v ruce s tím totiž jde otázka finančního zabezpečení rodičů.

Vzhledem ke skutečnosti, že jde o celoplošné mimořádné opatření s předpokladem delší platnosti, nebyla dosavadní platná právní úprava zákona o nemocenském pojištění schopna poskytnout na vzniklou mimořádnou a bezprecedentní situaci rodin s dětmi adekvátní řešení. Umožňovala totiž toliko poskytnout zaměstnanci při uzavření školských zařízení jako krátkodobou dávku ošetřovné pouze při péči o děti mladší 10 let věku, a to po dobu 9, respektive u osamělých zaměstnanců po dobu 16 kalendářních dnů.

Cílem nyní je prostřednictvím nového zákona prodloužit výplatu ošetřovného po dobu trvání mimořádného, respektive krizového opatření, včetně rozšíření okruhu rodičů s možným nárokem, a to upřesněním podmínek pro poskytování ošetřovného při péči o rizikové skupiny dětí. Jde o právní úpravu mimořádnou, jež bude platná pouze po dobu opatření přijatých v souvislosti se vznikem a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2.

Své účinnosti zákon nabyl dnem 27. 3. 2020.

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte býtpřihlášen/a
Sdílejte článek
Přidat komentář
Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu

Partneři projektu

Všichni partneři