Elviz rozhýbe justici. Elektronický trestní spis v soustavě státního zastupitelství již příští rok zrychlí a zefektivní trestní řízení

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán dnes jednal s vedoucími státními zástupci všech krajských a vrchních státních zastupitelství a nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem. Tématem jednání bylo například zavedení elektronického trestního spisu, který do budoucna zefektivní a zpřehlední vedení spisů v trestních řízeních nejprve na státních zastupitelstvích a poté i na soudech.

Stejně jako jsme zintenzivnili porady s předsedy soudů, znovu zavádíme také porady s vedoucími státních zastupitelství. Z jednání mám velmi dobrý pocit, probrali jsme všechno, co je aktuálně důležité mezi ministerstvem a soustavou,“ uvedl po jednání ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

Oceňuji, že Ministerstvo spravedlnosti jako ústřední orgán správy státního zastupitelství zahájilo další sérii setkání s vedoucími státními zástupci. Pro nás je to cenné z toho důvodu, že na fóru, kde jsou přítomni všichni vedoucí státní zástupci, si vyměňujeme informace v otázkách legislativy, správy a vůbec v otázkách toho, co nás čeká do budoucna, což je docela podstatná věc pro další rozvoj justice obecně,“ zhodnotil průběh setkání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Ministr spravedlnosti i nejvyšší státní zástupce vyzdvihli z dnešní porady zejména téma elektronického trestního řízení. Ministr Pelikán považuje projekt ELVIZ, tedy projekt elektronického trestního spisu za jeden z nejdůležitějších, na kterém momentálně ministerstvo pracuje. „Věřím, že v průběhu příštího roku budeme schopni uvést celý systém do provozu,“ uvedl ministr.

Elektronický trestní spis již funguje na policii a všechna státní zastupitelství mají do tohoto systému přístup. Výkon dozorových oprávnění státního zástupce je díky tomu podstatně rychlejší, protože dozorový státní zástupce může do trestního řízení nahlížet on-line, a není odkázán na oběh papírových spisů. „Chybí tomu ale nadstavba u státního zastupitelství a potom následně i u soudu, poněvadž systémy jsou roztříštěné. Proto si myslím, že se jde správným směrem, kdy se skutečně vytváří jeden systém, který na sebe bude navazovat,“ řekl po jednání nejvyšší státní zástupce.

Ministr Pelikán také informoval vedoucí státní zástupce o probíhajících koaličních jednáních ohledně návrhu nového zákona o státním zastupitelství. „Jsem v tomto směru optimista. Věřím, že v horizontu dnů či několika málo týdnů budeme schopni ukázat veřejnosti finální podobu zákona,“ uvedl na následném tiskovém brífinku ministr spravedlnosti. Tyto informace přivítal i nejvyšší státní zástupce: „Budu rád, pokud tento zákon spatří světlo světa.“

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Další články

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon
Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními

Bezpečnost práce s rizikovými zařízeními upraví nový zákon

Praha 5. dubna (ČTK) - Podmínky práce s vyhrazenými zařízeními upraví v tuzemsku nový zákon, který je ve Sněmovně před schvalováním. Týkat se má zdvihacích, elektrických, plynových a tlakových zařízení, která například při nesprávném použití nebo nevhodném provozování představují závažné ohrožení životů, zdraví nebo životního prostředí.

ČTK
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu