ostatní

Sněmovna prodloužila otcovskou dovolenou, zachovala dětské skupiny
otcovská dovolená novela

Sněmovna prodloužila otcovskou dovolenou, zachovala dětské skupiny

Sněmovna včera zmírnila podmínky nároku na ošetřovatelské volno a prodloužila otcovskou dovolenou z jednoho na dva týdny. Zachovala také dětské skupiny, které v minulosti vznikaly v reakci na nedostatek míst v mateřských školách. Předlohy nyní dostanou k posouzení senátoři. Poslanci naopak nedokončili schvalování zvýšení odměn pěstounů a příspěvků na děti takzvaným klokánkům a po sporech ani zpřísnění podmínek pro výplatu dávek v hmotné nouzi, jak je prosazuje opoziční hnutí SPD.

ČTK
EK zahájila kvůli autorským právům kroky proti 23 zemím, včetně Česka
autorské právo evropská komise

EK zahájila kvůli autorským právům kroky proti 23 zemím, včetně Česka

Evropská komise (EK) pohrozila 23 zemím EU, že je může postavit před soud, protože se opozdily se zapracováním důležitých unijních pravidel o autorských právech do svých národních zákonů. Vyzvala je zároveň, aby toto zpoždění vysvětlily. Mezi uvedené země patří i Česká republika. Cílem směrnice o autorském právu na jednotném digitálním trhu je zajistit rovné podmínky mezi kreativním odvětvím EU, jehož hodnota se pohybuje v řádu bilionů eur, a internetovými platformami jako Google a Facebook, uvedla agentura Reuters.

ČTK
ÚS odmítl zrušit část zákona, jež blokuje osvojení u registrovaných
Ústavní soud osvojení registrované partnerství

ÚS odmítl zrušit část zákona, jež blokuje osvojení u registrovaných

Ústavní soud (ÚS) odmítl návrh Obvodního soudu pro Prahu 5, který by v případě úspěchu mohl přiblížit registrované partnerství na úroveň manželství. Obvodní soud navrhoval zrušit pasáž občanského zákoníku, jež obecně stanovuje, které okruhy práv a povinností spojených s manželstvím se vztahují také na registrované partnerství. Osvojení dítěte registrovaného partnera, o které šlo v návrhu především, mezi těmito právy není. Podle ústavních soudců, kteří nebyli při rozhodování jednotní, měl návrh mířit spíše na jinou, konkrétnější část občanského zákoníku, zjistila ČTK z usnesení zpřístupněného v databázi soudu.

ČTK
Poslanecký návrh na nepromlčitelnost trestných činů spojených s privatizací a veřejnými zakázkami
Nepromlčitelnost trestných činů spojených s privatizací

Poslanecký návrh na nepromlčitelnost trestných činů spojených s privatizací a veřejnými zakázkami

Skupina poslanců předložila Poslanecké sněmovně ČR návrh novely trestního zákoníku, podle níž by byl nově vyloučen zánik trestní odpovědnosti uplynutím promlčecí doby za trestné činy spáchané při vypracování nebo při schvalování privatizačního projektu a za trestné činy spáchané při zadávání, schvalování nebo realizaci veřejné zakázky.

Kolektiv autorů
Tento web využívá cookies pro zajištění funkčnosti webu a získání statistik návštěvnosti webu