Aktuální články zaměřené na obchodní právo, majetkoprávní postavení podnikatelů a související legislativu. Přinášejí přehled o otázkách obchodního práva od renomovaných odborníků.
Kapitálovou strukturu financování projektů lze přirovnat k pomyslnému schodišti, kde jednotlivé zdroje financování představují jednotlivá patra domu a umístění na vyšším podlaží značí výhodnější postavení.
Přestože se vymezení předmětu podnikání a činnosti obchodních korporací v jejich zakladatelském právním jednání, které se následně zapisuje do obchodního rejstříku, nejeví na první pohled jako problematické, stále se v praxi objevují různé varianty zápisu těchto skutečností, které však neodpovídají požadavkům zákona, jak je vykládají soudy.
Předmětem rozhodování před Soudním dvorem Evropské unie a Nejvyšším správním soudem ČR byly dva různé případy posuzování pravděpodobnosti záměny mezi ochrannými známkami.
V říjnu vydal Krajský soud v Brně (KSB) další rozsudek, v němž přezkoumával zákonnost neohlášeného místního šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Tentokrát se soud poprvé vyjadřuje k šetření, které se týkalo dohody mezi zaměstnavateli o nepřebírání zaměstnanců. Místní šetření ÚOHS přitom vyvolal anonymní podnět nespokojeného zaměstnance.
V posledním čtvrtletí loňského roku provedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) razie, které se týkaly jak jeho působnosti spočívající v dohledu nad veřejnými zakázkami, tak jeho druhé agendy týkající se ochrany hospodářské soutěže.
Pro výklad pojmu umělá inteligence (AI, Artificial Intelligence), stejně jako pro samotný výraz inteligence, neexistuje jediná obecně přijímaná definice.
Pro výklad pojmu umělá inteligence (AI, Artificial Intelligence), stejně jako pro samotný výraz inteligence, neexistuje jediná obecně přijímaná definice.
V rámci rozsáhlé rekodifikace soukromého práva přinesl zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, celou řadu nových, nebo znovu zavedených právních institutů. Mezi ně patří i úprava svěřenských a nadačních fondů, stejně jako pravidla týkající se správy cizího majetku. Pokud vše zjednodušíme, jde o vztah, ve kterém zakladatel (osoba vyčleňující majetek) předává část svého vlastnictví správci, který je povinen tento majetek spravovat podle předem stanovených podmínek, a to ve prospěch určené osoby – beneficienta.
První část úvah nad textací sankčních klauzulí jsme zakončili příslibem zjistit, jaká doporučení předkládá k textaci sankčních klauzulí Bankovní komise Mezinárodní obchodní komory (International Chamber of Commerce), (dále „ICC“).
Představujeme vám další díl informačního servisu přinášejícího zajímavosti ze světa soutěžního práva, tentokrát zaměřený třeba na kontrolu fúzí a hodnocení soutěžních rizik prodeje motorových vozidel.
V říjnu 2024 přijala Evropská unie nový balíček legislativních opatření, jehož cílem je zásadní modernizace ochrany průmyslových vzorů v EU. Tento „designový balíček“ zahrnuje nové nařízení a směrnici, které nejen aktualizují terminologii, ale také mění samotný přístup k ochraně průmyslových vzorů. Reformy mají přinést zjednodušení a zrychlení registračního procesu, větší právní jistotu a reagují na výzvy spojené s 3D tiskem, umělou inteligencí a digitální transformací. Co nás tedy čeká?