Obchodní právo

Aktuální články zaměřené na obchodní právo, majetkoprávní postavení podnikatelů a související legislativu. Přinášejí přehled o otázkách obchodního práva od renomovaných odborníků.

Problematické aspekty trestání prázdných schránek - část I.
Odstoupení od konkurenční doložky zaměstnavatelem ve světle nejnovější judikatury

Problematické aspekty trestání prázdných schránek - část I.

Obsahem tohoto článku bude především obecně nastínit typické znaky společností, které vykazují znaky prázdných schránek, upozornit na problematické aspekty spojené se sankcionováním takových právnických osob (dále PO) jako obcházení zásady procesní legality či nemožnost uložení logického a účelného trestu, a to i na problematické aspekty trestního procesu od fáze prověřování až po uložení trestu v hlavním líčení.

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti
Zelená ulice, zeleň ve městech

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti

Evropská komise představila nový návrh směrnice. Velkým společnostem chce zavést povinnost důkladně dbát na ochranu životního prostředí a dodržování lidských práv ve všech výrobních procesech. Nepřímo se nová pravidla dotknou i menších dodavatelů. Na co se připravit, pokud dojde ke schválení směrnice?

Jak vzniká zelený dluhopis: od prospektu po reporting
Ekologie, příroda

Jak vzniká zelený dluhopis: od prospektu po reporting

Popularita zelených dluhopisů zaznamenala v roce 2021 strmý vzestup. Investoři, kteří chtějí, aby jejich peníze měly pozitivní dopad na naši planetu, do těchto bondů celosvětově vložili rekordních 513 miliard dolarů. Ať už jste korporace, vládní organizace, nebo banka, zelené dluhopisy pro vás mohou být perspektivní cesta k získání kapitálu.

Chystané změny v oblasti spotřebitelského práva v České republice
Lhůtu pro rozhodnutí v kauze Čapí hnízdo asi nebude možné dodržet

Chystané změny v oblasti spotřebitelského práva v České republice

Právní úprava ochrany spotřebitele v České republice se v blízké době pravděpodobně dočká dalších významných změn. Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR byl předložen vládní návrh zákona, kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů.

Kolektiv autorů