Občanské právo

Aktuální články zaměřené na občanské právo, občanský zákoník a civilistiku. Přinášejí přehled o základních otázkách občanského práva zpracovaný renomovanými odborníky na danou problematiku.

Předběžné opatření ve věci zákazu očkování proti COVID-19 nezletilého dítěte bez souhlasu druhého rodiče
Očkování, injekce, vakcína

Předběžné opatření ve věci zákazu očkování proti COVID-19 nezletilého dítěte bez souhlasu druhého rodiče

Vzhledem k aktuálnosti očkování nezletilých dětí proti COVID-19 došlo nejen mezi rodiči rozvedenými ke sporům, zda nezletilé dítě naočkovat či nikoliv. O návrhu na vydání předběžného opatření rozhodoval v prosinci také Obvodní soud pro Prahu 7.

Náhrada škody za zrušený let
Vyslání zaměstnanců do zahraničí, služební cesta

Náhrada škody za zrušený let

Téma zrušení letu stále více nabývá na aktuálnosti, o čemž jsme se mohli přesvědčit zejména v posledních dvou letech v souvislosti s pandemií koronaviru. Za jaké situace může cestující požadovat náhradu škody? V jaké výši? Kdo nese důkazní břemeno? Který soud bude věc rozhodovat a v jakém jazyce?

Vrátil vám zákazník zboží? Poradíme, co s tím
Dárek

Vrátil vám zákazník zboží? Poradíme, co s tím

Některé vánoční dárky se prodejcům vrací jako bumerang. Oblečení, které je příliš těsné. Kávovar, který se sešel pod stromečkem hned dvakrát. Nebo třeba mobilní telefon, jehož barva se obdarovanému nelíbí. Ne vždy na to ale mají zákazníci právo. Jaké nejčastější mýlky se s vracením zboží pojí a na co byste si měli dát jako prodejci pozor?

Chytře protiprávní „chytré“ smlouvy. Mezi efektivností smluvní agendy a zakódovanou protiprávností zejména v ochraně soutěže
Inovace a nápady, nové technologie

Chytře protiprávní „chytré“ smlouvy. Mezi efektivností smluvní agendy a zakódovanou protiprávností zejména v ochraně soutěže

Tzv. chytré smlouvy založené na softwarové technologii blockchainů se začínají prosazovat nejen ke zvýšení efektivnosti smluvní agendy, zejména ke zrychlení realizace práva a jako nespecifický nástroj právního zajištění, ale svými charakteristickými rysy svádějí i ke svému patologickému protiprávnímu použití.

Jízda na letních pneumatikách se nevyplácí – i bez ledu a sněhu přijdete o odškodnění
Zimní autonehody, nabouraná auta, viníci a odškodnění

Jízda na letních pneumatikách se nevyplácí – i bez ledu a sněhu přijdete o odškodnění

Jakmile začnou zlátnout listy a přihlásí se podzimní plískanice, automechanici začnou mít napilno s výměnou letních pneumatik za jejich zimní verzi. S tím, jak přibývá zim s malým či žádným množstvím sněhu a ledu, se však objevují i řidiči, kteří si přezouvání auta rozmýšlejí.

Vindicia