Mezinárodní a evropské právo

Unikátní pohled renomovaných odborníků na problematiku evropského práva a také oblast práva mezinárodního. Články kladou důraz na souvislosti mezinárodního práva a českého právního řádu.

Novela „Lex Ukrajina“ o statusu dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky je účinná – mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno
Ukrajina, válka, zákony

Novela „Lex Ukrajina“ o statusu dočasné ochrany pro ukrajinské uprchlíky je účinná – mnoho otázek však zůstává nezodpovězeno

Válka na Ukrajině zuří již půl roku, ale členské státy EU již začínají rušit velkorysá pravidla rozhodnutí (EU) č. 382/2022 a zpřísňovat pravidla jinde, včetně České republiky.

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti
Zelená ulice, zeleň ve městech

Velké společnosti čeká zavádění nových pravidel udržitelnosti

Evropská komise představila nový návrh směrnice. Velkým společnostem chce zavést povinnost důkladně dbát na ochranu životního prostředí a dodržování lidských práv ve všech výrobních procesech. Nepřímo se nová pravidla dotknou i menších dodavatelů. Na co se připravit, pokud dojde ke schválení směrnice?

To nejzajímavější z výroční zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOÚ) a nové pokyny Evropského sboru
Spory o doménová jména v rozhodčím řízení

To nejzajímavější z výroční zprávy Úřadu pro ochranu osobních údajů (UOOÚ) a nové pokyny Evropského sboru

Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ, Úřad) vydal výroční zprávu o své činnosti za rok 2021. Ta představuje nejdůležitější výsledky dozorové činnosti ÚOOÚ v oblasti zpracování osobních údajů, které jsou prezentovány na příkladech vybraných kontrol. Níže shrnujeme některé z nich.

Kolektiv autorů
Digitální služby

Digitální služby

Ačkoliv si v České republice velmi často stěžujeme na bruselskou přeregulovanost a množství právních předpisů, tak, zejména pokud jde o digitální služby, já osobně iniciativu Evropy v tomhle velmi oceňuji.

Rozhovor: Jan M. Passer – O Soudním dvoru i obecnějších otázkách soudního rozhodování
Jan M. Passer

Rozhovor: Jan M. Passer – O Soudním dvoru i obecnějších otázkách soudního rozhodování

JUDr. Jan M. Passer, Ph.D., LL.M., je od 6. října 2020 soudcem Soudního dvora. V Lucemburku však působí již od roku 2016. Má mezi rozhodnutími SDEU nějakého svého osobního favorita? Kde vidí hranici mezi právní a politickou otázkou? Co pokládá za největší výzvu pro současné právo EU?

Legislativní novinky na poli železniční a mezinárodní dopravy
Řidič, doprava

Legislativní novinky na poli železniční a mezinárodní dopravy

Po létech vyjednávání si letos mnozí čeští dopravci oddychli. Na začátku února totiž vstoupila v platnost směrnice, kterou se stanoví zvláštní pravidla o vysílání řidičů v odvětví silniční dopravy a která navazuje na rozsáhlou diskusi týkající se plošného uplatňování stejné výše mzdy na řidiče kamionů v mezinárodní silniční dopravě.

Kolektiv autorů
Pravidla pro ukrajinské uprchlíky v zemích EU

Pravidla pro ukrajinské uprchlíky v zemích EU

V důsledku ruské útočné války proti Ukrajině Evropská unie aktivovala vůbec poprvé od roku 2001 směrnici Rady EU č. 2001/55/ES o „minimálních normách pro poskytování dočasné ochrany v případě hromadného přílivu vysídlených osob a o opatřeních na podporu rovnováhy mezi členskými státy při vynakládání úsilí v souvislosti s přijetím těchto osob a s následky z toho plynoucími“.