Omnibus: Návrh Komise zmírní pravidla ESG reportingu

Evropská komise představila nové legislativní návrhy označené jako Omnibus I a Omnibus II, které mají za cíl významně snížit administrativní zatížení podniků v oblasti reportingu ESG a regulace udržitelnosti. Cílem navrhovaných opatření je snížení administrativních nákladů podniků přibližně o 6,3 miliardy EUR ročně a současně mobilizace investic až do výše 50 miliard EUR.

Weinhold Legal, s.r.o. advokátní kancelář
Advokátka, Weinhold Legal
Foto: Fotolia

Návrhy se soustředí zejména na zmírnění povinností pro malé a střední podniky (SMEs), přičemž rozsáhlejší povinnosti by nadále platily především pro největší podniky, jejichž dopad na životní prostředí je výraznější.

Podstatné změny v jednotlivých oblastech regulace

Směrnice o nefinančním reportingu (CSRD)

Evropská komise navrhuje významně omezit rozsah podniků povinných připravovat ESG reporty podle směrnice CSRD. Změna spočívá zejména ve zvýšení limitu počtu zaměstnanců z aktuálních 250 na 1000, přičemž finanční kritéria zůstávají nezměněna. Tato úprava by měla vést ke snížení počtu společností, které musí připravovat ESG reporty, přibližně o 80 %. 

Pro podniky, které budou nadále spadat pod směrnici CSRD, Komise navrhuje výrazně snížit počet povinně reportovaných datových bodů a zjednodušit stávající evropské standardy vykazování udržitelného rozvoje (ESRS).

Menší podniky, které nově nebudou povinny ESG reporting podávat, budou mít možnost využít dobrovolný zjednodušený standard založený na standardech pro malé a střední podniky vytvořených skupinou EFRAG. Podniky, které měly podle CSRD reportovat poprvé v letech 2026 a 2027, budou mít navíc nově o dva roky odloženou povinnost. 

Směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD)

Dále dochází k odložení účinnosti pravidel směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD) pro největší podniky z původního července 2027 až na 26. červenec 2028. Navíc se zjednodušují pravidla hloubkového prověřování rizik u nepřímých obchodních partnerů, přičemž interval mezi povinnými kontrolami se prodlužuje z jednoho roku na pět let.

Důležitou změnou je také omezení rozsahu informací, které velké podniky mohou vyžadovat od malých a středních podniků, a to pouze na údaje definované dobrovolnými standardy dle CSRD.

Taxonomie EU

U Taxonomie EU, klasifikačního systému environmentálně udržitelných činností, dochází ke změně, kdy společnosti s více než 1000 zaměstnanci a obratem do 450 milionů EUR budou mít nově možnost dobrovolného vykazování podle standardů Taxonomie. Povinně vykazované budou pouze činnosti, které představují alespoň 10 % celkových tržeb, investic nebo provozních nákladů dané společnosti.

Mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM)

Návrh rovněž počítá se zjednodušením pravidel mechanismu uhlíkového vyrovnání na hranicích (CBAM). Z povinností podle CBAM budou nově vyjmuti malí importéři, kteří ročně importují méně než 50 tun zboží, což se týká až 90 % všech dotčených subjektů. Pro zbývající subjekty se navíc pravidla reportingu a administrativa výrazně zjednoduší.

Další legislativní vývoj

Dne 17. dubna 2025 vstoupila v platnost první směrnice “Stop-the-clock” týkající se odkladu data, od nichž mají členské státy uplatňovat požadavky na podávání zpráv o udržitelnosti. 

Ostatní představené návrhy Evropské komise jsou momentálně v legislativního procesu. Finální verze těchto opatření proto ještě mohou projít změnami během jejich projednávání v Evropském parlamentu a Radě EU.

 

Hodnocení článku
0%
Pro hodnocení článku musíte být přihlášen/a

Diskuze k článku ()

Pro přidání komentáře musíte být přihlášen/a

Související články

Další články