Vládní návrh zákona o ochraně oznamovatelů úspěšně prošel Senátem a zbývá již jen podpis prezidenta. Po dlouhé době a opakovaných pokusech tak přichází zcela nová právní regulace. Co od ní očekávat? A co by měli (nejen) její adresáti učinit?
Praha 30. května (ČTK) - Limit pro zadávání veřejných zakázek malého rozsahu se nezvýší. Sněmovna přehlasovala návrh Senátu, který ho chtěl zvýšit v případě stavebních prací ze šesti milionů korun na devět milionů korun.
Jaké změny pro zaměstnavatele přinese zákon o ochraně oznamovatelů zavádějící v České republice institucionální ochranu oznamovatelů, který čeká na schválení Senátem?
Praha 26. května (ČTK) - Vláda v konsolidačním balíčku počítá nejen s tím, že sníží státní podporu stavebního spoření, ale chce zrušit i její výslovné osvobození od daně z příjmů. Státní podpora už kvůli úsporám nově nemá být nejvýše 2000 korun ročně, ale pouze 1000 korun.
Praha 22. května (ČTK) - Ministerstvo vnitra má připravenou obecní novelu, podle které by o odměňování samospráv už nerozhodovala vláda. Odměny by se měly vypočítávat podle vzorce, který vychází z průměrné hrubé měsíční nominální mzdy v národním hospodářství a koeficientu podle velikostní kategorie obce a typu funkce.
Praha 18. května (ČTK) - Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) se dnes s představiteli justice shodl na základních parametrech připravovaného návrhu zákona, který zavádí dvoustupňové kárné řízení soudců a státních zástupců.
Praha 17. května (ČTK) - Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo.
Praha 10. května (ČTK) - Plánovaný Nejvyšší stavební úřad a jemu podřízená soustava krajských stavebních úřadů nevzniknou. Zrušení čistě státní stavební správy v novém stavebním zákonu z roku 2021 ve vládní novele stavebního zákona schválil Senát.
V současnosti intenzivně diskutovaným tématem v rámci Evropské unie je téma udržitelnosti. Unijní orgány v posledních letech postupně vydaly a časem i průběžně aktualizují právní dokumenty a opatření, které toto téma pokrývají. Nejvýznamnějšími z nich jsou směrnice CSRD, NFRD a CSSD. Jaká je legislativní historie a právní závaznost těchto směrnic, jaký je mezi nimi vztah a zejména, jaké nové povinnosti povinným subjektům zavádí, se můžete dočíst v tomto článku.